Józef Banaszak, Niezwykłe zwyczajne życie. Dzienniki 2021–2023 - spotkanie i promocja książki

2024-10-25 18:00
2024-10-25 20:00
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Józef Banaszak, Niezwykłe zwyczajne życie. Dzienniki 2021–2023

Zapraszamy na promocję książki Józefa Banaszaka „Niezwykłe zwyczajne życie. Dzienniki 2021–2023”. Spotkanie z udziałem Wandy i Eugeniusza Rzyskich poprowadzi Ewa Dąbska.

Siódmy tom dzienników prof. dr. hab. Józefa Banaszaka, pisanych od roku 1975. Profesor Józef Banaszak jest biologiem (zoologiem i ekologiem), a także pisarzem. Dzienniki są wielotematyczne. Jako naukowiec opisuje środowisko przyrodników, głównie Bydgoszczy, Poznania i Torunia. Zawodowo związany początkowo z Instytutem Weterynarii w Swarzędzu. Kolejno z Zakładem Biologii Rolnej i Leśnej PAN w Poznaniu oraz z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego (UKW) w Bydgoszczy (początkowo WSP, następnie Akademia Bydgoska im. Kazimierza Wielkiego). Organizator i wieloletni dyrektor Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska (1998–2007). Później dyrektor Instytutu Biologii Środowiska UKW (2007–2012), a następnie kierownik Katedry Ekologii (2012–2019). Zorganizował dwa kierunki studiów – biologię (1993) i ochronę środowiska (2007). Wykładał ekologię, ochronę przyrody, ochronę środowiska oraz entomologię. Jako rektor WSP (1996–1999) doprowadził do przekształcenia tej uczelni w Akademię Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego, przyczyniając się tym samym do powstania obecnego UKW. Współorganizator Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy (1999). W roku 1993 jako visiting professor w Mons w Belgii. Odbył liczne podróże badawcze po Polsce i w Europie.

Profesor Józef Banaszak jest autorem kilkuset publikacji, w tym ok. 50 książek, m.in. podręcznika Podstawy ekologii (współautor), a także kilku monografi i na temat ekologii krajobrazu i owadów zapylających (pszczół dziko żyjących). Członek licznych towarzystw naukowych, m.in. Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Entomologicznego i redaktor naczelny „Polskiego Pisma Entomologicznego” (2005–2010). W kolejnych tomach dzienników, a także wspomnień (Czas nie przeszedł obok. Wspomnienia przyrodnika, 2008), ukazuje również życie kulturalne i naukowe Poznania, potem Bydgoszczy, gdzie zorganizował i przez 20 lat prowadził Klub Profesorów „Wierzenica” (salon literacko-muzyczny). Posiada wiele odznaczeń państwowych i wyróżnień, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Ofi cerski Orderu Odrodzenia Polski, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżniony także medalem „Labor Omnia Vincit” za krzewienie pracy organicznej, Medalem Jerzego Sulimy-Kamińskiego, Nagrodą Literacką im. Klemensa Janickiego, Nagrodą im. Witolda Hulewicza, Nagrodą im. Jana Górec-Rosińskiego i innymi. Kolejny, siódmy tom dzienników to najnowsze trzy lata życia autora w Bydgoszczy, będącego już na emeryturze. Czas ten poświęcał regularnemu pisaniu dziennika, a także porządkowaniu bogatej kolekcji owadów oraz dokumentów pisanych. Kolekcja entomologiczna trafi ła do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a papiery biografi czne i naukowe do Archiwum PAN oddział w Poznaniu. Życie autora przez ostatnie dwa lata toczyło się w końcówce złych rządów PiS, zakończonych 15 października 2023 r. zwycięstwem opozycji demokratycznej!

odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl