Kalendarium imprez
Otwarta Próba dla publiczności: „Służąca panią” - opera komiczna autorstwa Giovanniego Battisty Pergolesiego - WEJŚCIÓWKI
1 października świat celebruje Międzynarodowy Dzień Muzyki. W tym roku w Bydgoszczy będziemy obchodzić to święto w wyjątkowych okolicznościach – bo po raz pierwszy jako Miasto Muzyki UNESCO, którym Bydgoszcz stała się pod koniec zeszłego roku.
Jesteśmy jednym z 75 miast na świecie, które może pochwalić się takim tytułem i jednocześnie drugim w Polsce. Dlatego w 2024 roku Międzynarodowy Dzień Muzyki będziemy obchodzić nie przez jeden dzień, ale przez ponad trzy tygodnie!
Zapraszamy na „Próbę dźwięku” – cykl koncertów w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki. Startujemy 24 września, a kończymy 17 października. Muzyka rozbrzmiewać będzie przez ten czas w kilkunastu lokalizacjach w naszym mieście. Słychać ją będzie w klubach, instytucjach kultury, na uczelniach wyższych, w galeriach sztuki i szkołach. Posłuchać będzie można jazzu, klasyki, muzyki rozrywkowej, alternatywnej czy eksperymentalnej.
Wszystkie koncerty w ramach „Próby dźwięku” będą darmowe. Na część z nich obowiązywać będą jednak DARMOWE WEJŚCIÓWKI i/lub REZERWACJA MIEJSC
PROGRAM:
24.09 Wtorek – Uliczny Recital o Zmierzchu – Adam Kośmieja
ul. Gimnazjalna, godz. 19.00
WSTĘP WOLNY
To będzie hipnotyzująca podróż w niecodziennej koncertowej aranżacji Adama Kośmiei — jednego z ciekawszych pianistów swojego pokolenia, który zapełnia sale koncertowe na całym świecie. Zapowiada się więc nastrojowy recital fortepianowy, którego motywem przewodnim będzie noc. W programie koncertu znajdą się utwory m.in.: Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego, a także Ryūichiego Sakamoto i Maxa Richtera.
25.09 Środa – Ciemnia fonograficzna – słuchowisko
Strych Biblioteki Głównej, godz. 19.00
WSTĘP WOLNY
Ciemnia fonograficzna to swoisty teatr dźwięku i słowa zamknięty w ośmiu rozdziałach. To opowieść o pewnej podróży do źródła dźwięku i muzyki. To projekt oparty na autorskim tekście i kompozycjach przygotowanych specjalnie na tę okazję.
26.09 Czwartek – Bydgoskie Studio Eksperymentu – Krzysztof Ostrowski / Mateusz Wysocki / AGF
Mózg, godz. 20.00
WSTĘP WOLNY
Ostatnia odsłona projektu Bydgoskie Studio Eksperymentu, który ma na celu zbudowanie platformy do nowatorskich i bezkompromisowych działań twórczych. Prezentowany materiał jest wynikiem dwudniowych rezydencji artystycznych trójki muzyków zajmujących się różnymi gatunkami. BSE jest częścią większego projektu THE PLATFORM OF THE NEWLY TRANSGRESSIVE SOUNDS.
27.09 Piątek – Bydgoscy Muzycy w Hołdzie Muzyce
Sala koncertowa MCK, godz. 19.30
WSTĘP WOLNY / OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI!
Jubileuszowe, 15. urodziny cyklu koncertów, podczas których bydgoscy muzycy składają hołd przeróżnym legendom. Tym razem, w obliczu tej prawie okrągłej rocznicy, artyści złożą hołd samej muzyce, grając hity od lat 60. do roku 2000.
28.09 Sobota – The Postman – Beatlesi z Polkowic
Nabrzeże Brdy przy ul. Spichlernej 1 (Barka Lemara), godz. 19.00
WSTĘP WOLNY
Podczas sobotniego koncertu The Postman — Beatlesi z Polkowic przeniosą nas do deszczowego Liverpoolu lat 60. ubiegłego stulecia, byśmy poczuli taneczną moc ducha rock’n’rolla. Wczesnym popołudniem zaś, na Londynku, będzie można złapać dwupoziomowy autobus, na którym orkiestra dęta grać będzie ich aranżacje.
29.09 Niedziela – Svahy
Pałac Nowy w Ostromecku, godz. 16.00
WSTĘP WOLNY / REZERWACJA MIEJSC: recepcja@palaceostromecko.pl
Svahy to zespół folkowy tworzony przez trzy przyjaciółki z miasta, które pokochały wiejskie Kujawy i Pałuki. Grają na wyjątkowych instrumentach, wyśpiewując historie z życia dawnych mieszkańców wsi. Co ciekawe, ich muzykę można usłyszeć w nowej adaptacji „Znachora”.
01.10 Wtorek – Koncert plenerowy: kwintet dęty B.A.J.K.A. i grupa perkusyjna
Plac przed Filharmonią Pomorską, godz. 17.30
WSTĘP WOLNY
Artyści na co dzień związani z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, w kameralnych składach zaprezentują twórczość wybitnych kompozytorów różnych stylów i epok. Będzie klasycznie, choć nie zabraknie też utworów rozrywkowych.
04.10 Piątek – Impresje koncertoWEM – koncert studentów UKW
Collegium Copernicanum UKW, godz. 17.00
WSTĘP WOLNY
Dwuczęściowy koncert w wykonaniu pracowników i studentów Wydziału Edukacji Muzycznej UKW. Część klasyczna na gitarę i fortepian oraz część jazzowo-rozrywkowa zatytułowana „Czuły barbarzyńca”, czyli męski wyraz wrażliwości i uczuć poprzez piosenki napisane dla kobiet.
05.10 Sobota – My Jazzy Valentine – Los Angeles Trio i Joanna Czajkowska
Eljazz, godz. 20.00
WSTĘP WOLNY
Amerykańskie standardy swingowe i przepiękne, nieco zapomniane, polskie utwory o miłości zagrają dla Was: Bogdan Hołownia – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, Józef Eliasz – perkusja oraz Joanna Czajkowska – śpiew.
06.10 Niedziela – Wij + The Howling Eye
Over The Under Pub, godz. 19.00
WSTĘP WOLNY
Wij to trio rozsiane na trzy strony polski, łączące ciężkie riffy, w których czujne ucho odnajdzie ślady wielu metalowych i hard rockowych gatunków z lat 70., 80. i 90. ubiegłego stulecia. The Howling Eye łączy bujające bębny, tłusty bas, masywne riffy i gitarowe melodie nie z tej ziemi, tworząc unikatową odmianę psychodelicznego rocka.
8.10 Wtorek – Musica Parlante – inauguracja roku akademickiego 2024/2025
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, godz. 19.00
WSTĘP WOLNY / OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI!
Program Musica Parlante odzwierciedla głębokie zmiany, jakie zaszły w epoce oświecenia w połowie XVIII wieku. To czas, w którym absolutyzm baroku ustępował miejsca stylowi sentymentalnemu w kompozycji. C.Ph.E. Bach, G.A. Brescianello i G.Ph. Telemann, których dzieła zostaną zaprezentowane podczas koncertu, okazali się wizjonerskimi kompozytorami. Każdy z nich na swój sposób pomógł ukształtować muzyczny świt nowej ery.
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 3.10.2024 w portierni budynku przy ul. Gdańskiej 20. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki. Liczba wejściówek jest ograniczona
9.10 Środa – Młodzi muzycy miastu – koncert fortepianowy uczniów Szkoły Muzycznej
Państwowy Zespół Szkół Muzycznych, godz. 10.00
WSTĘP WOLNY / OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI!
Tego październikowego poranka młodzi, utalentowani pianiści bydgoskiej Szkoły Muzycznej zaprezentują Wam dzieła największych kompozytorów różnych epok. Będzie też czas na dyskusję na temat znaczenia muzyki i kultury w naszym życiu.
11.10 Piątek – Dźwięki spod igły – światowa kolekcja fonograficzna Ewy i Adama Mańczaków, koncert Marynata Gypsy Trio i Emilii Czekały
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4, godz. 18.00
WSTĘP WOLNY
Wystawę zbiorów Ewy i Adama Mańczaków otworzy koncert Marynata Gypsy Trio z Emilią Czekałą. W programie zespołu znajdziemy się standardy jazzowe oraz znane polskie piosenki utrzymane w stylistyce gypsy.
14.10 Poniedziałek Bisz/Kosa – premiera płyty „Lata”
Dzień inspirowany premierą najnowszej płyty najsilniejszej i najdłużej działającej bydgoskiej ekipy hip hopowej. Podzieliliśmy go na trzy wydarzenia.
Słuchowisko w ciemnościach LIVE z muzyką Michała Szlempo
Hotel Bohema, godz. 17.30
WSTĘP WOLNY
Fragmenty dziennika pt. „Chłopak, który żył w swojej głowie” czytane przez Bisza z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu Michała Szlempo.
Bookspresso – spotkanie z autorami albumu
Kawiarnia Zakładka, GODZ. 18.30
WSTĘP WOLNY
Spotkanie pt. „Bookspresso” z autorami płyty, podczas którego posłuchać będzie można m.in. o kulisach powstawania nowego materiału. Spotkanie poprowadzi Ania Spychaj.
Koncert premierowy Bisz/Kosa liveband
Sala koncertowa MCK, godz.. 20.00
WSTĘP WOLNY / OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI!
Koncertowa premiera albumu „Lata” z udziałem wokalistki i gitarzystki Moniki Fortuniak, perkusisty Marcela Witkowskiego oraz klawiszowca Michała Szlempo.
15.10 Wtorek – Rodzinne Jazzowe Granie – Jazz BigBand ’75
Pałac Młodzieży, godz. 18.00
WSTĘP WOLNY
Jazz Big Band ’75 pod kierownictwem dr. Piotra Dąbrowskiego to orkiestra działająca przy Pracowni Artystycznej bydgoskiego Pałacu Młodzieży. Do wspólnej zabawy w rytmach muzyki filmowej, bajkowej i ilustracyjnej zaproszą pałacowi animatorzy oraz zespoły taneczne BRAX, Amulecik, Sigma i DMT.
16.10 Środa – Otwarta Próba dla publiczności: „Służąca panią” – opera komiczna autorstwa Giovanniego Battisty Pergolesiego
Opera Nova, godz. 19.00
WSTĘP WOLNY / OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI!
To jedyna okazja, żeby przyjrzeć się pracy reżysera z artystami, posłuchać sugestii i uwag (tak, będą pewnie przerwy!), obejrzeć powstającą scenografię i techniczne aspekty pracy nad operowym spektaklem. Co więcej – ze względu na konstrukcję przedstawienia, publiczność także weźmie udział w niektórych jego fragmentach.
17.10 Czwartek – „Gra Kuba Ziołek” – koncert w ramach podwójnego wernisażu wystaw: Moniki Korony i Natalii Wegner
Galeria Wspólna, godz. 19.00
WSTĘP WOLNY
Bydgoski muzyk Jakub Ziołek zaprezentuje dźwiękowe pejzaże, w których znajdzie się miejsce dla dźwięków starych, zepsutych i rozstrojonych instrumentów strunowych oraz zimnych plam i dronów syntezatorowych, próbując zagospodarować paradoksalną przestrzeń między tym, co swojskie i obce.
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.
Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl