Kalendarium imprez
Ciało i Eros - Dialog chrześcijaństwa ze współczesnością - Rekolekcje filozoficzne vol. 2
Wzorem ubiegłego roku, w nawiązaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych zapraszamy na specjalną edycję Myślowiska miejskiego. Przed nami trzy dni spotkań pod wspólną nazwą Rekolekcje filozoficzne. W towarzystwie filozoficznych przewodników będziemy dyskutować nad kwestiami zbawienia, ciała, erosa oraz przyszłości chrześcijaństwa. Nasze rozmowy mają charakter czysto filozoficzny, nie zakładają konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy teologicznej, są drogą do poznania.
Tłumacząc słowo "rekolekcje" z języka łacińskiego oznacza ono "ponowne zebranie" tego, co uległo rozproszeniu czy rozkładowi. W tradycji chrześcijańskiej czas rekolekcji wiąże się z przygotowaniami do Świąt Wielkiej Nocy. Jest to moment wyciszenia, refleksji, skupienia się na tym, co jest najważniejsze w życiu człowieka, w jego relacji z Bogiem. Czas rekolekcji nie musi być jednak praktykowany w sposób czysto religijny. Może być przeżywany również jako doświadczenie estetyczne, naukowe czy filozoficzne.
Gościem Daniela Soboty podczas drugiego spotkania rekolekcyjnego będzie ks. dr hab. Piotr Karpiński, a punktem wyjścia do rozważań Ciało i Eros - dialog chrześcijaństwa ze współczesnością. Będziemy rozmawiać o współczesnej fenomenologii ciała, ciele jako doświadczeniu życia, postaramy się poszukać odpowiedzi na to, jak rozumieć przykazanie miłości oraz biblijne zdanie "Bóg jest miłością".
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 19.03.2024 r., godz. 18.00-20.00
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro, wejście od strony tarasu przez kawiarnię Nowe Miejsce
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy
O zaproszonym gościu:
ks. dr hab. Piotr Karpiński – doktor nauk teologicznych, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia, wieloletni wykładowca filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu, dyrektor i nauczyciel filozofii w Klasycznym Liceum Ogólnokształcącym w Skierniewicach, członek Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego. Związany z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie: w 2011 r. obronił tam doktorat poświęcony antropologii ks. Józefa Tischnera, a w 2022 roku uzyskał habilitację na podstawie dorobku i książki Odsłanianie cielesności. Wieloaspektowa problematyka ciała w fenomenologii francuskiej. Zainteresowania naukowe: filozofia i fenomenologia francuska, filozofia ciała i erotyzmu, nowożytna i współczesna krytyka metafizyki, możliwość fenomenologii jako filozofii pierwszej, fenomenologia erotyczna jako nowy paradygmat uprawiania filozofii.
O prowadzącym:
Daniel Roland Sobota – doktor habilitowany, adiunkt w Centrum Badań nad Kulturą, Językiem i Umysłem Uniwersytetu Warszawskiego, na stałe pracujący jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej i popularyzator filozofii. Trener UEFA B i zawodnik piłki nożnej.
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.
Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl