Kalendarium imprez
OKO NIGDY NIE ŚPI- KUJAWSKO-POMORSKIE 2023 „TRANS” EDYCJA X
Informacje od Organizatora:
TRANS
OKO NIGDY NIE ŚPI 10-13/08/2023
Bydgoski festiwal OKO NIGDY NIE ŚPI ma już dziesięć lat.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „trans”, które zaproponowała w odniesieniu do idei festiwalu krytyczka, kuratorka i organizatorka życia artystycznego, Anda Rottenberg. Odniosła się tym samym do korzeni imprezy, która wyrasta z tradycji transgresyjnych praktyk performatywnych. Czyli takich, które (często fizycznie) naruszają zdefiniowane granice obyczajowe, tożsamościowe, albo materialne. Zacierają nierzadko przy tym podziały, które obowiązują między dyscyplinami artystycznymi, nauką, praktyką kulturową, czy – ze względów rynkowych – instytucjonalnymi obiegami ich dystrybucji. W praktyce, dla odbiorczyń i odbiorców oznacza to zatarcie rozgraniczeń między tym, co znane i nieznane, realne i fantastyczne, przyswojone i dzikie, ludzkie i nieludzkie, żywe i martwe, publiczne i prywatne, jawą i snem. „Trans” jako temat festiwalu będzie interpretowany szeroko. Interesować będzie twórców zarówno jako odmienny stan świadomości i ekstatyczna technika inicjacyjna właściwa kulturom szamańskim i animistycznym, jak i jako świecka praktyka społeczna, np. rozpowszechniona w ostatnich dekadach za sprawą nocnej kultury klubowej, przeciwstawiająca się neoliberalnemu indywidualizmowi, materialnym nierównościom a także, nierzadko, alienującym i dyscyplinującym regulacjom prawnym i biopolitycznym.
W tym roku, dziesiąte już OKO, gościć będzie artystki i artystów zaproszonych między innymi przez Roberta Kuśmirowskiego, wielokrotnie nagradzanego artystę wizualnego, performera, autora instalacji i fotografii, „fałszerza rzeczywistości”, którego znakiem firmowym stały się iluzyjne rekonstrukcje fikcyjnych albo alternatywnych przestrzeni, takie jak Double V, Bunkier, Kanał, czy Tężnia. Twórca występuje tym razem w roli selekcjonera, zapraszającego wybrane przez siebie osoby do udziału w jednej z kilku sekcji wystawy, zlokalizowanej w bydgoskim EXPLOSEUM. Wystawa – zatytułowana przez kuratora EXP(L)O – odniesie się do historii obiektu, fabryki broniz czasów II wojny światowej. Realizowane specjalnie dla przestrzeni prace będą testować możliwość emocjonalnej regeneracji kompleksu i przepracowania jej traumatycznej przeszłości.
Tradycją OKA jest organizacja jednej z wystaw we współpracy z Galerią Miejską BWA w Bydgoszczy.
Podczas jubileuszowej edycji na zaproszenie Roberta Kuśmirowskiego swoją indywidualną wystawę, p.t. WE THE WATER/ MY WODA – poświęconą granicy między żywymi ciałami i determinującym ich istnienie wodnym środowiskiem, pokaże tu Wojtek Radtke.
Tegoroczna edycja OKA przypomina również postać Marcina Giżyckiego, zmarłego pod koniec 2022 roku, reżysera filmów animowanych i dokumentalnych, krytyka oraz historyka sztuki i filmu, wykładowcy Rhode Island School of Design w Providence (USA), Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie oraz pomysłodawcy i wieloletniego dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu. W hołdzie dla dokonań twórcy Fundacja Czarny Karzeł przedstawi filmową adaptację jednego z ostatnich, niedokończonych filmów reżysera: Niedokończone życie Phoebe Hicks.
Miejsca:
Galeria Miejska bwa
Exploseum – Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
Miejskie Centrum Kultury
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury
Galeria 2B+L
Młyny Rothera
Wyspa Młyńska
i wiele innych
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.
Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl