Kalendarium imprez
Festiwal Prapremier 2022 - PIĘĆ PIEŚNI POLESIA | szkic sceniczny
Informacje od Organizatora:
reżyseria Jakub Skrzywanek
autor Luda Tymoshenko
przekład z ukraińskiego na polski Agnieszka Sowińska
przekład z ukraińskiego na angielski tekst udostępniony przez Instytut Ukraiński
inspicjentka Hanna Gruszczyńska
występują aktorzy Zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy
Dramat składa się z pięciu krótkich opowiadań mających jeden wspólny mianownik – terytorium północnego Polesia – i rozgrywających się między 1940 do 2020 rokiem.
Pierwsza powieść – „Baba Makbet z Hładkowyczi” – opowiada o dramacie rozgrywającym się w poleskiej rodzinie w 1918 roku, o którym dowiadujemy się z mającej miejsce w 1940 roku rozmowy między Agafią i Adamem na ich własnym wiejskim podwórku. Należący do pary staruszków pies został otruty, a oni spierają się o to, gdzie go zakopać.
Druga powieść – „Kurtka i Zegarek” – rozgrywa się w więzieniu w 1959 roku. Młody mężczyzna jest oskarżony o zuchwałe zamordowanie absolwenta za szwajcarski zegarek i kurtkę. Podejrzany zaprzecza wszystkim oskarżeniom, ale nikt mu nie wierzy, ponieważ nie jest miejscowy.
Trzecia powieść – „Dzień Czołgisty” – rozgrywa się w publicznej łaźni w 1973 roku. Zmęczone staruszki mydląc sobie plecy, rozmawiają o tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce w mieście w Dniu Czołgisty. Dowódca łączności, podpułkownik Armii Radzieckiej, strzelił sobie w głowę na oczach swojej młodej i pięknej żony, osierocając dwójkę dzieci.
Czwarta powieść – „Oksanka” – przenosi widza do roku 1997, do opuszczonych koszarów. Dwoje nastolatków, Andriy i Oksana, organizują samouprowadzenie Oksany, aby wyłudzić okup od jej rodziców – bogatych oficerów. Wszystko jednak idzie nie tak.
Piąta powieść – „Odwiedziny u Golovykhi” – rozgrywa się w naszych czasach (rok 2020). Do wiejskiego sklepu pośrodku niczego, gdzie nie ma nawet zasięgu, wchodzą dwie miłe i skromne dziewczyny z zarzuconymi na ramiona torbami – chcą napić się porannej kawy. Właścicielka sklepu – Golovykha – poza kawą, pozostawia gościniom do zjedzenia zupę gryczaną, a do napicia – swoją własną księżycówkę. Jest jednak podejrzliwa, wiedząc, że w okolicy nielegalnie wydobywa się bursztyn i beryl. Dziewczęta nie zdają testu „wykrywacza kłamstw” Golovykhi, za co grozi im stanie się posiłkiem dla świń.
o autorce
LUDA TYMOSHENKO jest urodzoną w 1978 r. w Północnym Kazachstanie i mieszkającą w Kijowie dramatopisarką, scenarzystką oraz wykładowczynią uniwersytecką. W 2000 roku ukończyła studia filozoficzne na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki.
W 2004 roku obroniła pracę doktorską na temat „Socjoepistemologicznej natury współczesnego mitotwórstwa”, a w 2014 roku ukończyła swoją rozprawę doktorską „Kształtowanie się elity politycznej i menedżerskiej w Ukrainie”. Luda Tymoszenko pracuje jako wykładowczyni socjologii i nauk politycznych na Narodowym Uniwersytecie Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy. W 2013 roku zaczęła pisać scenariusze i dramaty, a także rysować.
Jej sztuki były wielokrotnie nominowane na różnych festiwalach w Ukrainie, m.in. Current Play Week i Topical Play Week, dramat „Pięć pieśni Polesia” (2021) otrzymał Grand Prix w konkursie July Honey, wygrał konkurs Instytutu Ukraińskiego Drama on the move, a także znalazł się na finałowej liście laureatów w konkursie dramatycznym DRAMA UA.
W 2016 roku prace artystyczne Ludy zostały wystawione w Galerii Sztuki Plac Czerwony w Tbilisi w Gruzji.
Obecnie współpracuje z reżyserem A. Nepitalyukiem nad krótkometrażowym filmem „Golden Leggings”.
______________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.
Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl