logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Urodziny MCK w Kinie Orzeł

2022-03-11 12:00
2022-03-13 21:00
Kino Orzeł
Film
Kino Orzeł

Informacje od Organizatora:
Piątek, 11 marca
12.00 „Belfast”
14:00 „Córka”
16:15 „Belfast”
17:00 plakatobranie
18:30 „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” (darmowe wejściówki w kasie)
20:00 „Miasto”
Sobota, 12 marca
10:15 „Spencer”
12:30 „Psie pazury”
15:00 „Córka”
17:15 „Belfast”
19:15 „Ewolucja brzmienia fortepianu” (darmowe wejściówki w kasie)
Niedziela, 13 marca
12:00 Małe Animocje: „Moja mama gorylica” (bilety: 5 zł)
14:00 „Przeżyć” - PRZEDPREMIEROWO
16:00 „Sędziowie pod presją” + spotkanie z twórcami i bohaterami filmu (bilety: 10 zł)
19:00 „Belfast”
20:45 „Córka”
„Córka”
reż. Maggie Gyllenhaal, Grecja, USA, Wielka Brytania, Izrael, 2022, 122’
„Córka” spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante (nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany). Leda (laureatka Oscara Olivia Colman i nominacja za rolę „Córce”) udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.
Nominowany do trzech Oscarów film Maggie Gyllenhaal to jeden z najbardziej prowokujących filmów ostatnich lat. Reżyserka nie boi się zadawać niełatwych pytań o istotę macierzyństwa i jego wpływu na życie kobiety.
„Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”
Polska, 2014, 50’
Bydgoszcz nie jest metropolią i to odróżnia ją od stolic, które zostały do tej pory sportretowane w cyklu „Świat od świtu do zmierzchu”. Choć życie płynie tu wolniejszym rytmem, to jednak Bydgoszcz nie ma charakteru prowincjonalnego miasteczka. Malowniczo poprzecinane siecią kanałów śródmieście tętni ruchem ulicznym, widać nowe, budowane z rozmachem inwestycje a ludzie, jak to ludzie, wiecznie się dokądś spieszą... Przewodnikiem po Bydgoszczy okazuje się kominiarz. Postać realna, ale także poetycko metaforyczna, która spogląda z wysokości dachów i kominów na miasto. Razem z nim wchodzimy do mieszkań i przysłuchujemy się zwykłym sąsiedzkim rozmowom, w których od słów ważniejsza jest mowa ciała, ludzkie zachowanie, uśmiechy, spojrzenia. W tym teatrzyku codzienności mieszka wciąż wiele ciepła i zaufania, o wiele więcej niż przywykliśmy sądzić. Taki ciepły, przyjazny charakter mają również sceny podpatrzone w kolekturze gier losowych, rozmowa o ulubionych filmach ze staruszkiem kinomanem czy wzruszająca scena codziennej opieki nad starszą panią, cierpiącą na zanik pamięci. Ciężar gatunkowy tych rozmów powoli rośnie, by swą kulminację osiągnąć w niesamowitej dyskusji grabarzy na zapleczu zakładu pogrzebowego, którzy odpoczywając po całym dniu pracy zaczynają się spierać o istnienie Boga i różnicę pomiędzy tym co żywe i martwe. Autorzy projektu: Mirosław Dembiński, Maciej Drygas. Opieka artystyczna: Mirosław Dembiński, Maciej Cuske, Marcin Sauter, Remigiusz Zawadzki
„Belfast”
reż. Kenneth Branagh, Wielka Brytania, 2022, 98’
Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny jest nominowany do Oscara® Kenneth Branagh.
To opowiedziana z humorem, niezwykle osobista opowieść o dzieciństwie pewnego chłopca w czasie zgiełku późnych lat sześćdziesiątych. W obsadzie występują nominowana do Złotego Globu Caitriona Balfe (serial "Outlander"), zdobywczyni Oscara®, Judi Dench ("Zakochany Szekspir") oraz Jamie Dornan („Pięćdziesiąt Twarzy Greya”) i Ciaran Hinds ("Szpieg") i dziesięcioletni Jude Hill.
“BELFAST” to film oparty o doświadczenia Branagha. Dziewięcioletni chłopiec musi wytyczyć drogę do dorosłości przez świat, który nagle wywrócił się do góry nogami. Jego otoczenie i kochająca społeczność zmieniła się na zawsze. Pozostały niezmienne: radość, śmiech, muzyka i kształtująca magia filmów.
„Ewolucja brzmienia fortepianu”
reż. Jakub Szymczak, Polska, 2022
Tematem projektu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy pn. „Ewolucja brzemienia fortepianu” jest historia fortepianu, przemiany, jakie przeszedł na przestrzeni lat ten najważniejszy chyba instrument muzyczny, a także jego ogromne możliwości brzmieniowe i interpretacyjne.
Reżyserem filmu jest Jakub Szymczak, scenariusz przygotował Marcin Karnowski, a produkcją zajął się Marek Maciejewski. Zdjęcia do tego obrazu kręcone były m.in. we Włoszech w fabryce fortepianów Fazioli. Premiera filmu będzie odbędzie się 12 marca w ramach urodzin MCK, 14 marca na KULTUREO.PL, a finałem produkcji stanie się także dwupłytowy album z czterema koncertami zrealizowanymi w ramach projektu.
„Miasto”
reż. Marcin Sauter, Polska, 2021, 80’
Groźni gangsterzy, piękne kobiety i atmosfera rodem z klasyki światowego kryminału. Wszystko to w filmie, jakiego w Polsce jeszcze nie było. „Miasto” to długo wyczekiwany debiut fabularny Marcina Sautera – Artysty Roku według plebiscytu Gazety Wyborczej – twórcy, który w świecie filmowym zasłynął nagradzanymi produkcjami dokumentalnymi, wyróżnionymi m.in. na Festiwalu Camerimage oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. W rolach głównych w filmie charyzmatyczny Bartłomiej Topa i olśniewająca Karolina Gruszka, którym partnerują m.in. Robert Więckiewicz i powracający na kinowe ekrany Stanisław Tym. „Miasto” to fascynująca historia kryminalna, skrywająca drugie dno. W której równie ważna co śledztwo jest podróż w głąb siebie i konfrontacja z własnymi pragnieniami, lękami i marzeniami. Filmowa gratka dla miłośników kina noir i twórczości takich ikon, jak: David Lynch, David Cronenberg i Darren Aronofsky. Samotny Detektyw przybywa do miasta, by rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa. Szybko staje się pionkiem w grze, toczonej między lokalnym gangsterem – Wielkim, a Profesorem – twórcą epokowych wynalazków. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy stróż prawa poznaje Piosenkarkę – obiekt pożądania zarówno Profesora, jak i Wielkiego. Wkrótce miasto i jego ulice staną się świadkami nieprawdopodobnych wydarzeń, a sam Detektyw odkryje zaskakującą prawdę o samym sobie.
„Spencer”
reż. Pablo Larraín, Wielka Brytania, Niemcy, Chile, USA, 2021, 111’
W małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola już dawno wkradł się chłód. Krążą pogłoski o ich romansach i możliwym rozwodzie. Jednak święta Bożego Narodzenia w królewskiej posiadłości Sandringham mają przynieść spokój i rozładowanie napięć. Obfitość jedzenia i picia, strzelanie i polowania – oto wypróbowane sposoby wyciszania sporów. Diana dobrze zna tę grę. W tym roku sprawy przybiorą jednak inny obrót…
Znakomity występ Kristen Stewart w roli księżnej Diany zachwycił krytyków po obu stronach Atlantyku i wyniósł ją na sam szczyt Oscarowego rankingu.
„Psie Pazury”
reż. Jane Campion, Wielka Brytania, 2021, 125’
Charyzmatyczny farmer Phil Burbank budzi powszechny podziw i strach. Gdy jego brat sprowadza na wspólne ranczo nowo poślubioną żonę i jej syna, Phil staje się ich dręczycielem. Wkrótce jednak zaczyna do niego docierać, czym jest miłość.
W rolach głównych Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst i Jesse Plemons.
„Przeżyć”
reż. Jonas Poher Rasmussen, Dania, Francja, Szwecja , 2022, 89’
Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.
Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji bohatera z reżyserem.
„Sędziowie pod presją” + spotkanie
reż. Kacper Lisowski, Polska, 2021, 87’
W 2015 roku rządy w Polsce przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. Lider partii, Jarosław Kaczyński, zapowiada totalną reformę państwa, dąży do niczym nieskrępowanej władzy.
Na drodze do celu stoją niezależne sądy. „Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli - twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności.
Współorganizator: Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy.
PLAKATOBRANIE
Zapraszamy na trzecią edycję urodzinowego plakatobrania w Kinie Orzeł. Od 11.03 (piątek) rozdamy Wam plakaty z większości filmów, które graliśmy w sezonie 2021-2022. Nie rezerwujemy, nie odkładamy, kto pierwszy ten lepszy. Start równo o godz. 17:00.
Ponadto 11 marca startuje program lojalnościowy Kina Orzeł pn. "Tylko dla Orłów". Za każdy bilet na regularny repertuar (z wyłączeniem seansów festiwalowych, specjalnych, cykli) dostaniecie pieczątkę na kuponie, a kiedy zbierzecie ich określoną ilość możecie go wymienić na nagrodę. Szczegóły już wkrótce na naszym fanpage’u, stronie MCK i Kina Orzeł.

______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl