Kalendarium imprez
Z cyklu Autor i Aktor: Raban! o Kościele jaki Polakom w głowie się nie mieści(?)
Kościół w Polsce nie ma ostatnio dobrej prasy. Kolejne afery zniechęcają do niego nawet ludzi głęboko wierzących. Tymczasem są na świecie katolicy – duchowni i świeccy – którzy tworzą zupełnie inny Kościół – taki, jaki się Polakom w głowie nie mieści. Świątynie prowadzone przez kobiety na brazylijskiej prowincji, kardynał odprawiający mszę dla gejów i lesbijek w Londynie, wspólna wigilia dla chrześcijan i muzułmanów w Brukseli, żonaci księża w Czechach, kapłani mieszkający na ulicach wśród slumsów Argentyny, zakonnik broniący współczesnych niewolników katolicki dostojnik z Birmy, który porównuje zmiany klimatu do nadchodzącej Apokalipsy…oto Kościół tych, którzy biorą sobie do serca słynne wezwanie papieża Franciszka „Róbcie raban!”. Którzy jego wzorem i zgodnie z jego słowami nie boją się manifestować swojej wiary w sposób „odważny i konkretny”.
11 czerwca 2019 o godz. 18.00, podczas kolejnego spotkania z cyklu Autor i Aktor, które odbędzie się w Salonie Hoffman KPCK, Mirosław Wlekły autor książki „Raban!” zabierze nas w podróż od Argentyny po Birmę, Brazylii po Liban, Dominikany po Anglię – by pokazać, jak może wyglądać katolicyzm. „Raban!” to nie tylko awanturnicza i nieco niewiarygodna, choć prawdziwa, opowieść o zmianie w Kościele i próbie powrotu do źródeł chrześcijaństwa. To także swoisty raport o stanie świata i jego problemach: od biedy po ekologię oraz o determinacji, harcie ducha i miłości, bez której nic nie byłoby możliwe, a która na „peryferiach świata” waży jeszcze więcej. Wreszcie, to lektura, po której nieuchronnie nam Polakom, zabrzmi w głowie pytanie: czy kiedyś będziemy gotowi na raban w polskim Kościele? A nade wszystko to zbiór reportaży najwyższej próby jednego z najzdolniejszych polskich reporterów młodego pokolenia. Wieczór dopełni inscenizacja teatralna w wykonaniu Marzeny Gorskiej – aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Prowadzenie: Adam Wierzbanowski. Wstęp wolny.
„Wiem, zazdrość nie jest najbardziej chrześcijańskim uczuciem. Ale ja bezgranicznie zazdroszczę autorowi tej książki. Jego reportaże otwierają oczy, poruszają, budzą wyrzuty sumienia. Każą natychmiast „wstać z kanapy”. To fascynująca, obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć dlaczego papież Franciszek jest tak znienawidzony przez mających się dobrze, i tak kochany przez tych, którzy źle się mają. To historie o ludziach, którzy wzięli Ewangelię na poważnie: mając w nosie (również kościelne) establishmenty, interesy i wizerunek, są z Dobrą Nowiną tam, gdzie dziś realnie dzieje się świat. To przypomnienie, że od samych swoich początków chrześcijaństwo zawsze więdnie na salonach, rozkwita na peryferiach. Dla nas, Polaków, to portret Kościoła przyszłości, innego – podejrzewam – nie będzie.”
Szymon Hołownia
Mirosław Wlekły – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów “Rekolektyw”. Autor książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, “Tu byłem. Tony Halik” oraz „Raban! O kościele nie z tej ziemi”. Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”). Jest współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy”), “Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy) i “Lwów nie oddamy” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie). Zdobywca Nagrody Magellana w kategorii “książka reportażowa” (za “Tu byłem. Tony Halik). Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak (za “All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem). Trzykrotnie nominowany do nagród Newsweeka im. Teresy Torańskiej (za reportaże: “Zabawa w króla ciszy”, “Swarka” i “Niewolnicy z bananowej republiki”).
Marzena Gorska – absolwentka PWST we Wrocławiu (2004r), aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, lalkarka, logopeda dyplomowany, pedagog, terapeuta dziecięcy; współpracowała z Michałem Zadarą, Piotrem Cieplakiem, Janem Englertem, Agnieszką Glińską, Mają Kleczewską, Pawłem Passinim, Kordianem Piwowarskim, Janem Polewką, G.Pampiglione, Wojciechem Markiewiczem, Jerzym Bończakiem, Czesławem Sieńko, Beatą Pejcz, Waldemarem Wolańskim, Mirosławem Kocurem, Iwoną Olszowską, Zbigniewem Szymczykiem, Leszkiem Bzdylem, Józefem .Markockim, Grzegorzem Brallem; od 2009 roku występuje gościnnie w Teatrze Narodowym, współpracowała z Teatrem Łaźnia Nowa (główna nagroda dla najlepszego spektaklu 4. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@aport), z Teatrem w Tarnowie i Jeleniej Górze.
____________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.
Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl