logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Jan Kondrak

2016-10-15 20:00
2016-10-15 23:00
Światłownia
Koncert
Światłownia

Jan Kondrak  „Sztukmistrz śpiewa”

Na repertuar złożą się głównie teksty i kompozycje własne Jana Kondraka. Utwory na wielki głos męski i gitarę. Tytułowe nawiązanie do postaci literackiej Sztukmistrza z Lublina jest nieprzypadkowe – część piosenek inspirowana jest chasydzką ekstazą muzyczną. Nie zabraknie utworów z refrenami do wspólnego śpiewania, a sam sposób prowadzenia koncertu będzie zdecydowanie kabaretowy.

Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.

Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów, założyciel Klubu Dobrej Piosenki w Lublinie. Organizator, współorganizator i juror wielu cyklicznych, ogólnopolskich festiwali. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie SFP w Krakowie, za – jak to określono – utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Od 2011 roku wiceprezes fundacji Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie.

Ma w dorobku albumy „Missa Pagana”, „Tango Triste”, „Madame I” i „Madame II” (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury), a także „Kolędy przy gitarze” oraz cztery pozycje z tekstami własnymi: „Wyzwanie”, „Tym co pod wiatr”, „Romanse Ballady”, i „Kto Co”.

Z Lubelską Federacją Bardów wydał następujące płyty: „Na żywo w Hadesie”, „Miłość mi wszystko wyjaśniła” (do słów Karola Wojtyły), „Kolędy Żaglowe”, „Kazimierzowi Grześkowiakowi” (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka), „Imperium”, „Tygiel”, „Klechdy Lubelskie”, ”Dycha w Trójce”, „Stachura - poematy”, „Koncert jubileuszowy” z okazji 15-lecia zespołu cd+dvd.

Koncepcyjnie przygotował album składankowy opowiadający historię Świdnika w piosenkach, co zostało wydane jako płyta DVD pt. „Wysoki Lot”. Wydarzeniom ze stanu wojennego poświęcony jest jego singiel pt. „Pieśń Dzwonu Wolności”.

Bierze udział jako śpiewak i kompozytor w przedstawieniu pt. „Album rodzinny” teatru Grupa Chwilowa. We współpracy z Teatrem Starym w Lublinie powstało jego solowe przedstawienie pt. „Sztukmistrz śpiewa”. Grane od 2012 roku. W tym samym teatrze, począwszy od sezonu 2013, śpiewa w spektaklu „Wieczorem”, opartym na poezji Józefa Czechowicza, do którego muzykę skomponował Włodek Pawlik.

Jacek Kaczmarski o Janie Kondraku:

Gdańsk 4.01.2002 r.

[...]

Twórczość Jana Kondraka znam od drugiej połowy lat osiemdziesiątych, kiedy do sekcji polskiej Radia Wolna Europa dotarła jego kaseta. Już wówczas zwrócił moją uwagę, jako rzadki przykład poety śpiewającego, który – oprócz charyzmatycznej interpretacji – dysponuje samoświadomością: wie, co myśleć o świecie i o sobie, jako człowieku w tym świecie żyjącym, a co najważniejsze wie, jak swoje myśli i przekonania, a także pytania i wątpliwości wyrazić w tak trudnej, zwięzłej formie, 

jaką jest piosenka. Jest jednym z nielicznych w Polsce twórców, którzy Słowo traktują z należytym Mu szacunkiem: nie produkuje artykułów rozrywkowych – pragnie nawiązać z odbiorcą rozmowę o sprawach istotnych, pobudzić do myślenia o sprawach każdego z nas – uwikłanego w egzystencję, jej pokusy i pułapki, okrytego cieniem Tajemnicy.

Jako wykonawca własnych utworów Kondrak wydaje mi się potomkiem ukraińskich „Didów” przemierzających z teorbanem stepy i wyśpiewujących swoje tęskne, niepokojące wróżby. Jest w nim jakiś piękny, „kresowy” rys, w pełni prawdziwy, nie mający nic wspólnego z marketingową, „cepeliową” ludowością, której tak wiele na rynku środków masowego przekazu.

Kondrak jest rzadkim ptakiem. Cenię Go, podziwiam i szanuję.

Jacek Kaczmarski




Festiwal dotowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wstęp wolny.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl