logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zmiany wokół Rybiego Rynku




Zmienia się wygląd Rybiego Rynku. Na rogu ul. Grodzkiej i Podwale powstaje nowoczesny budynek hotelowo-usługowy. Trwają też prace nad projektem przebudowy i rozbudowy budynku po dawnym Teatrze Kameralnym. Zmieni się także funkcja placu pomiędzy nabrzeżem Brdy i remontowanymi obiektami.


Trwająca inwestycja w sąsiedztwie Rybiego Rynku polega na budowie budynku hotelowo-usługowego. Najwięcej zmian zachodzi od strony ul. Podwale. Zgodnie z opracowanym projektem powstaje tam nowa część obiektu.  Wznoszone są już pierwsze kondygnacje. Obiekt wyróżniać mają duże  przeszklenia, oraz zaokrąglony narożnik. Istniejąca kamienica przy ul. Grodzkiej jest natomiast rozbudowywana.  Obie części będą połączone podświetlanym, przeszklonym patio. W obiekcie oprócz pokoi dla gości zaprojektowano również część SPA, salę konferencyjną oraz lokale usługowe. Inwestorem jest spółka „Cukiernia Sowa”.

Zmiany czekają również budynek naprzeciwko, po byłym Teatrze Kameralnym. Budynek ma  pełnić zgodnie z oczekiwaniem bydgoszczan przede wszystkim  funkcję sceny teatralnej dla dzieci i młodzieży. W przebudowanym obiekcie w przestrzeni dla odbiorców znajdą się między innymi duża sala z widownią na 180-200 miejsc o układzie amfiteatralnym,   sala kameralna o charakterze wielofunkcyjnym, hol wejściowy z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer, szatnie, sale spotkań, prezentacji, edukacji oraz ogólnodostępną kawiarenkę.  W przestrzeni dla artystów projektanci muszą uwzględnić m.in.  funkcjonalną scenę z pełnym wyposażeniem, magazyny, garderobę, pomieszczenia techniczne i socjalne oraz  salę prób scenicznych. Obecnie trwają prace projektowe, które zakończą się wiosną. Koszt tego zadania szacowany jest na 20 mln zł.  

W ramach rewitalizacji Starego Rynku przebudowane zostaną też przyległe ulice, a wśród nich Rybi Rynek oraz ulica Grodzka i Przy Zamczysku. Rybi Rynek po rewitalizacji ma pełnić przede wszystkim funkcję placu publicznego, a nie parkingu. Koszt rewitalizację infrastruktury drogowej na Starym Mieście szacowany jest na blisko 21 mln zł. Realizacja obu miejskich zadań planowana jest w oparciu o środki europejskie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.