logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Więcej zielonej energii z Czerska Polskiego




Mała elektrownia wodna przy zabytkowym jazie Czersko Polskie zostanie zmodernizowana. Będzie produkować więcej energii. Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły wraz z walcowym jazem to jeden z symboli Bydgoskiego Węzła Wodnego.


Jaz walcowy wybudowany został w 1906 roku. Jest najstarszym w Polsce obiektem tego typu. Stanowi unikatowe dzieło budownictwa hydrotechnicznego w Polsce i w Europie, utrzymane w stanie sprawnym technicznie, w kształcie oryginalnym z początku XX wieku. Jego głównym zadaniem jest przepuszczanie spiętrzonych wód Brdy przy ograniczeniu do minimum wahań zwierciadła wody. Gwarantuje żeglowność na Brdzie na odcinku Śluza Miejska w Bydgoszczy–Śluza Czersko Polskie. W maszynowni jazu na lewym brzegu znajduje się między mała elektrownia wodna o mocy około  100 kW. W ciągu najbliższych 2 lat zostanie ona zmodernizowana. Inwestorem jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Wykonawca, firma Enerko Energy, zrealizuje zadanie w formule "zaprojektuj i wybuduj".  Budżet zadania określono na kwotę 5,6 mln zł. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się wymianę istniejącego wyposażenia technologicznego na nowy hydrozespół w układzie pionowym z generatorem. Będzie on wyposażony w sterowanie automatyczne umożliwiające sterowanie ilością wody przepływającej przez turbozespół w sposób, który zapewni maksymalnie szybką reakcję na zmieniające się warunki hydrologiczne. Moc zmodernizowanej elektrowni wyniesie 125-150 kW. Energia wykorzystywana jest do oświetlenia budynku technicznego do obsługi jazu i śluz.