Dzięki przebudowie ulicy M. Kromera poprawił się dojazd do kilkunastu bloków. Stanowi ona również dojazd do Szkoły Podstawowej nr 67, przy której funkcjonuje duża sala sportowo-widowiskowa oraz basen. Z ulicy Kromera korzystają mieszkańcy tzw. górnego tarasu Fordonu (zabudowa m.in. wzdłuż ul. Bieszczadzkiej). W rejonie ul. Jarużyńskiej ulokowano natomiast szereg obiektów rekreacyjnych: boisko orlik, plac zabawa, miasteczko rowerowe. To już kolejny etap przebudowy ul. Kromera na wysokości szkoły podstawowej. Nowy odcinek połączy się z wcześniej wykonanym zadaniem, zrealizowanym w latach 2020 – 2021 przy budowie basenu.
W ramach zakończonej inwestycji powstały nowe jezdnie (przy szkole z betonowej kostki, a w kierunku ul. Bieszczadzkiej z asfaltobetonu), chodniki, zjazdy do posesji, zatoka autobusowa i miejsca postojowe. Pojawi się energooszczędne oświetlenie i odwodnienie drogi. Wybudowano również wyniesione skrzyżowanie i progi zwalniające, które poprawiły bezpieczeństwo na tej ulicy.
Warto podkreślić, że projekt uwzględnił zachowanie potężnej topoli rosnącej u zbiegu ulic Kromera i Bieszczadzkiej. Dodatkowo na terenach zielonych po zakończeniu robót drogowych dosadzono kolejne drzewa i krzewy. Wartość inwestycji to prawie 3 mln zł. Jest objęta 5-letnią gwarancją.
Miasto na realizację inwestycji zabezpieczyło połowę środków. Sfinansowało też koszt dokumentacji projektowej i uzyskania niezbędnych pozwoleń. Połowa kosztów budowy została dofinansowana środkami centralnymi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dodatkowo z puli środków na Bydgoski Budżet Obywatelski finansowano elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych takie jak. progi zwalniające i dodatkowe oświetlenie.
Warto wiedzieć
W ciągu ostatnich 8 lat liczba bydgoszczan mieszkająca przy drogach gruntowych spadła prawie o połowę. To efekt wybudowania 100 lokalnych ulic o długości 50 kilometrów według dobrze dobranych, obiektywnych kryteriów.