logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ulica Czartoryskiego z nową zabudową




Trwa uzupełnienie zabudowy wzdłuż ul. Czartoryskiego. W sąsiedztwie szkoły powstaje nowoczesny budynek, w którym zaprojektowano łącznie 20 mieszkań. Trwają też prace nad budynkiem przy skrzyżowaniu z ul. Św. Trójcy. Wkrótce na ulicy zmieni się organizacja ruchu.


Nowa inwestycja mieszkaniowa realizowana jest na działce sąsiadującej z budynkami wzniesionymi w poprzedniej dekadzie oraz szkołą i terenami rekreacyjnymi nad Młynówką. Liczyć będzie cztery kondygnacje naziemne. W środku znajdzie się około 20 mieszkań. Na parterze zaprojektowano powierzchnie usługowe. Zaplanowano też podziemną halę garażową.  Teren będzie monitorowany. Elewację zdominuje nowa cegła w szarej kolorystyce. Budynek wyróżniać mają też loggie, tarasy i duże przeszklenia.

Nowy, trzykondygnacyjny budynek powstaje także u zbiegu z ulicą Św. Trójcy. Znajdą się w nim mieszkania i lokal usługowy. Na elewacji dominować mają jasnoszary tynk, grafitowa cegła elewacyjna. Od strony podwórza znajdą się balkony. W północnej części działki zaplanowano budowę miejsc postojowych. Zabudowa dowiąże się do istniejącej kamienicy z nr 10 tworząc typową dla Śródmieścia pierzeję.

Zmieni się także otoczenie Szkoły Podstawowej nr 28. W tym roku planowane jest przeprowadzenie prac związanych z budową nowej drogi pożarowej. Zadanie pozwoli uporządkować teren przyległy do budynku.  Wraz ze zmianami w strefie płatnego parkowania wprowadzone zostaną natomiast zmiany w organizacji ruchu na ul. A. Czartoryskiego. Ulica stanie się jednokierunkowa od ul. F. Focha do Św. Trójcy. Dopuszczony zostanie kontraruch rowerowy. Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy prac.

Trochę historii

Ulica Czartoryskiego została wytyczona przed 1800 rokiem. Kończyła się wówczas nad brzegiem Kanału Bydgoskiego, który wtedy dochodził aż do Brdy na wysokości ul. Grottgera. Najbardziej charakterystycznym obiektem jest dawna destylarnia. W  1887 roku H. Franke zakupił parcelę przy ul. nad Młynówką i rozbudował na niej skład spirytusu wyposażony w cementowe cysterny i żelazne zbiorniki na surowy spirytus. Na bazie tego magazynu w 1893 roku właściciel wybudował dużą i nowoczesną na owe czasy rafinerię spirytusu. Budynki dawne rafinerii spirytusu stojące frontem do rzeki Młynówki stanowią ważną część malowniczej  Bydgoskiej Wenecji. Niektóre z nich mają bardzo ozdobny charakter.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Śródmieścia, aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację wspierają nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.