I etap deweloperskiej inwestycji „Nowy Port” objął kwartał pomiędzy ulicami Obrońców Bydgoszczy Marcinkowskiego, bulwarami nad Brdą i nowo projektowaną, miejską zieloną aleją (nowy łącznik pomiędzy ulicami Obrońców Bydgoszczy i F. Focha). Stanowi on około 30% całej inwestycji. Powstały między innymi dwa z czterech planowanych wysokościowców z apartamentami. Zabudowę mieszkaniową uzupełniają też budynki pierzejowe lokowane przy nowej alei oraz wzdłuż ulicy Obrońców Bydgoszczy. W odrestaurowanych budynkach fabrycznych funkcjonować mają natomiast kawiarnie i restauracje, korzystające z potencjału rzeki i zrewitalizowanych wcześniej bulwarów. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale doskonale już widać, jak korzystnie prezentuje się teraz ta część Śródmieścia sąsiadująca z bulwarami nad Brdą. W ramach inwestycji przebudowano też przyległe chodniki. Plac przy skrzyżowaniu z ul. K. Marcinkowskiego ozdobił okazały platan.
Historyczna zabudowa z XIX wieku
Zespół zabudowań przemysłowo-biurowych po dawnej fabryce narzędzi był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Jego najbardziej charakterystycznym elementem stał się ceglany budynek biurowy u zbiegu ulic Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy. Wzniesiono go w 1899 roku. Zaprojektował go bydgoski architekt i budowniczy Paul Bohm. Jego kamienice, za sprawą wyjątkowo urozmaiconej formy połączonej z bogactwem detali, należą do najcenniejszych bydgoskich zabytków. Budynek przy ul. Marcinkowskiego 8 posiada wiele elementów charakterystycznych dla wznoszonych wówczas secesyjnych kamienic. Od strony ul. Marcinkowskiego w budynek wkomponowane zostały balkony. Jeden z nich- z charakterystycznymi wazami - znajdował się na wykuszu. Elewacja w górnej części zwieńczona jest schodkowym gzymsem. Od strony ul. Obrońców Bydgoszczy charakterystycznym elementem budynku jest ścianka attykowa na szczycie budynku zwieńczona po obu stronach dekoracyjnymi kulami. Ceglaną elewację zdobią również gzymsy i nadokienniki. W trakcie prac odrestaurowana zostanie też część przyległego budynku fabrycznego z 1884 roku. Posiada on również ciekawą silnie rozczłonkowaną elewację frontową od strony ul. Marcinkowskiego.
Remonty, drzewa, stylowe lampy
W ostatniej dekadzie wokół ul. K. Marcinkowskiego zaszło wiele innych estetycznych zmian. Stare lampy na tak zwanych „przewieszkach” (stalowych linach rozciągniętych pomiędzy budynkami) zastąpiły stylowe słupy w formie bydgoskich pastorałów z energooszczędnymi oprawami. Wyremontowano także część chodników. Wzdłuż ulicy zasadzono szpaler jarzębów szwedzkich. Przebudowano również kosztem 13 mln zł budynek dawnego kina „Orzeł”, który pełni obecnie funkcję Miejskiego Centrum Kultury. W ostatniej dekadzie przebudowaliśmy też bulwary i teren pomiędzy nimi i ulicą Marcinkowskiego. Zlokalizowano tam duży plac zabaw. Szereg remontów zleciły wspólnoty i właściciele prywatnych kamienic. Nowe elewacje zyskał między innymi kamienice z nr 3, 10 i 22. Obecnie prace są prowadzone m.in. przy balkonach kamienicy z nr 1 o secesyjnej stylistyce.
Estetyczna Bydgoszcz
W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.