W ubiegłym roku opracowaliśmy kompleksowy projekt zmian na skwerze. Zakłada on wprowadzenie zieleni o reprezentacyjnym, ale naturalnym charakterze, wpisującej się w otoczenie. Na terenie rosną już duże egzemplarze drzew gatunków liściastych i iglastych. Pod nimi zostaną nasadzone i uzupełnione okrywowe nasadzenia krzewów liściastych, a w części bardziej nasłonecznionej kwitnących bylin.
Wokół skweru zostaną nasadzone wysokie krzewy cisa pospolitego, laurowiśni wschodniej, perukowca podolskiego oraz pęcherznicy kalinolistnej, aby osłonić go od otaczających ulic i parkingów. Obecnie realizowany jest pierwszy etap prac obejmujący wykonanie nowych alejek. Wykonawcę czeka jeszcze pakiet nasadzeń obejmujący 1650 szt. krzewów, krzewinek i bylin. Ponadto planowana jest budowa owalnej ścieżki z płyt betonowych, na których w niektórych miejscach zostaną odciśnięte tropy zwierząt. Ustawione zostaną też nowe ławeczki, tablice informacyjne i kosze na śmieci. Cała inwestycja pochłonie ok. 370 tysięcy złotych i zakończy się jesienią.Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski. Docelowo planowany jest kolejny etap rewitalizacji skweru sąsiadującego z odrestaurowanym gmachem dawnego sierocińca, obejmujący między innymi zamontowanie pergoli zraszającej oraz nasadzenia 10 drzew oraz kolejnych 579 krzewów, krzewinek i bylin.
W ostatnich latach zrewitalizowaliśmy szereg innych parków i skwerów, m.in.:
- park J. Kochanowskiego
- park Ludowy
- park Wolności
- park na Wzgórzu Dąbrowskiego
- skwer Inwalidów Wojennych
- skwer prof. J. Kałużnego
Warto wiedzieć
Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na ten cel miasto zabezpiecza w 2024 roku 16 mln zł. 30 czerwca zakończyło się zgłaszanie projektów do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO). Zgłoszono ponad 900 zadań. To rekord w historii tego programu. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.