Pierwszy etap prac polegać będzie przede wszystkim na poprawie jego funkcjonalności i podniesieniu standardu istniejącej oferty dla turystów, mieszkańców miasta oraz regionu poprzez utworzenie miejsc integracji i rekreacji lokalnej społeczności.
Zgodnie z opracowaną koncepcją park czeka wiele zmian. Istniejący nasyp w części północnej ma zamienić się w niewielką górkę saneczkową. W części wschodniej powstanie plac do coraz modniejszej kalisteniki. Wyremontowane zostaną wszystkie alejki. Część z nich będzie wykonana z nawierzchni mineralnych. Wytyczona zostanie na nich trasa do biegania oraz ścieżka zdrowia. Lepiej wyeksponowane zostaną znajdujące się w parku pomniki, w tym popiersie patrona, Wincentego Witosa. Nowością ma być fotoplastykon pozwalający zapoznać się z historią tego miejsca. We wschodniej części urządzony ma być mniejszy plac zabaw. Park stanie się też miejscem bezpieczniejszym po zmroku. Zaplanowano montaż zupełnie nowego oświetlenia. Poza tym zainstalowane zostaną kamery miejskiego monitoringu. Pojawią się nowe kosze na śmieci i psie zestawy ułatwiające dbanie o czystość właścicielom czworonogów. W parku staną też stojaki na rowery, altana, ławki i tablice informacyjne. Koszt całego przedsięwzięcia łącznie z projektem to 8,2 mln zł. Jest ono współfinansowane ze środków europejskich (ZIT).
Prace budowlane zakończą się w tym roku, natomiast nowe nasadzenia i trawniki zostaną wykonane wiosną 2019 roku. Ze względu na bezpieczeństwo park na czas budowy zostanie ogrodzony. Zachowana zostanie przy tym możliwość przejścia pomiędzy ulicami Markwarta i Jagiellońską. Na wszystkie prace miasto uzyskało 6-letnią gwarancję.
Z rewitalizacji wyłączona jest centralna część z placem po muszli koncertowej. Sposób zagospodarowania tego obszaru określą konsultacje i osobne opracowanie projektowe.