Stacje bookcrossingowe to pomysł mieszkańców Bydgoszczy – projekt został zgłoszony w ramach zeszłorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, a jego głównym celem ma być propagowanie czytelnictwa i łatwiejszy dostęp do książek.
W ramach tego zadania powstały trzy stacje bookcrossingowe. Dwie pierwsze powstały w Parku Kochanowskiego– drzewne regały z półkami wydrążonymi w pniach, a kolejna stacja pojawiła się na skwerze Leona Barciszewskiego. Utworzona została ze starej, oryginalnej drewnianej beczki według projektu Mileny Boruch, studentki Designu w Biznesie w Wyższej Szkole Bankowej. W beczce utworzono półki na książki, są także drzwiczki, które chronią zawartość stacji przed warunkami atmosferycznymi.
Kolejna stacja powstała przy ulicy Marcinkowskiego. To granitowa ławeczka z trzema półkami przykrytymi szkłem hartowanym. Koszt nowej stacji to blisko 15 tysięcy złotych.
Na czym polega bookcrossing? To darmowe przekazywanie książek, którymi chcielibyśmy się podzielić i pozostawianie ich w przeznaczonych do tego miejscach przygotowanych w przestrzeni publicznej. Chętni mogą pożyczyć książkę ze stacji, po przeczytaniu oddać w to samo miejsce lub przekazać dalej. W zamian – zostawić inną lekturę dla kolejnych czytelników.