logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Metropolitalna współpraca dla czystej Brdy




Spółka MWIK podpisała porozumienie z Gminą Koronowo w zakresie rewitalizacji rzeki i nadbrzeża Brdy w Koronowie. Doświadczenie bydgoskich wodociągów pomoże przywrócić także temu miejscu blask – a rzeka i pobliskie jej tereny – ponownie staną się miejscem organizacji imprez sportowych, pikników czy rodzinnych spacerów. Wcześniej spółka z sukcesem zadbała o oczyszczenie Brdy na bydgoskim odcinku.


- Rzeka Brda, nie zna administracyjnych granic – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dlatego wspólnie warto działać na rzecz rewitalizacji i wykorzystania jej turystycznego potencjału. Cieszę się, bo to kolejny ambitny projekt, który wypełnia Metropolię Bydgoszcz. Wcześniej, przy udziale gminy Koronowo i powiatu bydgoskiego, wspólnie wybudowaliśmy bezpieczną drogę rowerową łączącą Bydgoszcz z Koronowem.

Rzeka Brda od zawsze była integralną częścią Koronowa i miała ogromny wpływ na historię tego terenu, życie mieszkańców i rozwój całego miasta. Wszystko zmieniło się w latach 60. ubiegłego stulecia. W Pieczyskach rzeka została przegrodzona zaporą i powstał Zalew Koronowskiego. Od tamtego czasu Brda, od tamy do elektrowni wodnej w Samociążku, niemal zatrzymała swój bieg i stała się tzw. martwym korytem. Rzeka i nadbrzeże coraz bardziej zarastały dziką roślinnością a brak silnego nurtu sprawił, że woda nie ma możliwości samooczyszczenia. Sporadycznie prowadzono płukanie koryta rzeki, ale było to niewystarczające. Dodatkowo, w czasie prowadzonych kontroli, stwierdzono nielegalne wyloty odprowadzające ścieki bezpośrednio do rzeki. Obecnie woda na tym odcinku Brdy jest brudna i zanieczyszczona a na zaniedbanych brzegach pojawia się coraz więcej śmieci. Fatalny stan rzeki w tym miejscu potwierdzają badania prowadzone w ciągu ostatniego roku przez bydgoskie wodociągi. Bez zdecydowanych działań, ten malowniczy kiedyś zakątek Brdy, ulegać będzie dalszej degradacji i zanieczyszczeniu. Burmistrz Koronowa, mając na względzie doświadczenie bydgoskich wodociągów, poprosił o pomoc w rozwiązaniu tego ekologicznego problemu. Wiedza MWIK i dotychczasowa praktyka pomogą zrewitalizować rzekę i nadbrzeże Brdy w Koronowie.

Podpisane porozumienie pozwoli władzom Koronowa przystąpić do dalszych etapów prac takich jak m.in.: przyjęcie przez Radę Miasta wymaganych uchwał czy przeprowadzenie konsultacji społecznych. Będzie mógł też powstać zespół ekspertów, którzy wykorzystując wcześniejsze doświadczenia bydgoskich wodociągów w rekultywacji Brdy i Kanału Bydgoskiego, pomogą w podobnych działaniach poświęconych oczyszczaniu rzeki na terenie Koronowa. Sygnatariuszami porozumienia w zakresie rewitalizacji terenów nadrzecznych byli Patryk Mikołajewski Burmistrz Koronowa oraz Prezes Zarządu MWiK Stanisław Drzewiecki. Porozumienie jest efektem wcześniejszych spotkań i konferencji. Zagadnienia związane z rewitalizacją są bardzo szerokie i dotyczą nie tylko oczyszczenia rzeki i nadbrzeża. Obejmą  kwestie hydrologiczne, geologiczne, finansowe, prawne, środowiskowe, społeczne czy gospodarcze.