Leśny Park Kultury i Wypoczynku otrzymał dofinansowanie z RPO na modernizację istniejącego źródła ciepła w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Kotłownia olejowa obecnie zasilająca obiekt zostanie zastąpiona przez układ powietrznej pompy ciepła, która do swojej pracy będzie wykorzystywała m. in. energię pochodzącą z ogniw fotowoltaicznych. W projekcie przewidziano również systemem krótkoterminowego magazynowania energii oraz system zarządzania energią, dzięki czemu zasilanie budynku w energie elektryczną oraz cieplną będzie odbywało się w optymalny sposób.
Co jest celem projektu?
Podstawowym celem projektu jest zwiększenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na terenie Bydgoszczy oraz poprawa jakości powietrza. Wykorzystane rozwiązania przyczynią się do ograniczenia emisji CO2 o nawet do 30 ton rocznie. (ograniczeniu ulegnie emisja szkodliwych gazów do atmosfery (przede wszystkim dwutlenku węgla i pyłów). Dodatkowy problem, oprócz aspektów środowiskowych, który zostanie zniwelowany dzięki realizacji projektu, to obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej pochodzących ze źródeł konwencjonalnych.
W Bydgoszczy, największym mieście województwa kujawsko-pomorskiego, występuje kilka rodzajów emisji: emisja punktowa – pochodząca z działalności przemysłowej, emisja powierzchniowa – z sektora bytowego, liniowa, którą generuje transport prywatny i publiczny.
Niniejszy projekt wpływa zarówno na bezpośrednie ograniczenie zużycia energii ze źródeł konwencjonalnych, a co za tym idzie również na ograniczenie emisji jak i nosi walory edukacyjne oraz promocyjne, mające wpływać na kształtowanie postaw proekologicznych.
Na czym polega projekt?
Przedmiotem projektu jest budowa instalacji powietrznej pompy ciepła wraz z układem krótkoterminowego magazynowania energii zasilanego z układu ogniw fotowoltaicznych w układzie off – grid. Prace te wykonane zostaną w istniejącej kotłowni oraz na budynku KPCEE.
Ważne liczby
Wydatki kwalifikowane: 485 463,92
Dofinansowanie (85%): 412 644,33
Wartość projektu: 602 040,62
Warto wiedzieć:
• Niedawno, w ramach projektu międzynarodowego CitiEnGov, miasto zamontowało pięć czujników pyłów zawieszonych na terenie Bydgoszczy. Dzięki temu jest możliwość sprawdzenia zarówno stanu powietrza, jak i stopnia stężenia pyłów zawieszonych, a także temperatury, wilgotności powietrza i ciśnienia barometrycznego. Można także sprawdzić, jaki był stan powietrza dla danej lokalizacji w ciągu ostatnich 24 godzin online: TUTAJ
• W Bydgoszczy działają dwie automatyczne stacje pomiarowe należące do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: na Placu Poznańskim oraz przy ul. Warszawskiej.