Zakres prac przy hali obejmuje przede wszystkim docieplenie obiektu, wzmocnienie konstrukcji oraz przebudowę wnętrz. Powstaną również nowe pomieszczenia m.in. siłownia. Wiązało się to z rozebraniem i wybudowaniem nowych ścian działowych. Zaawansowanie prac przekracza już 80%.
Przy udziale Miejskiego Konserwatora Zabytków prowadzono prace odnoszące się do remontu tych elementów budynku m, które stanowią szczególną wartość pod względem konserwatorskim, to jest elewacji budynku głównego i drewnianej konstrukcji dachu nad salą gimnastyczną. Dotychczasowa forma, kolorystyka, pokrycia i geometria dachu oraz gzymsów zostały zachowane lub odtworzone na nowo.
Do wykonania pozostały roboty związane z malowaniem, ułożeniem posadzek, montażem urządzeń i armatury sanitarnej oraz montaż osprzętu elektrycznego i teletechnicznego. W zakres prac wchodzi też montaż nowych koszy oraz słupków do siatkówki. Przed wejściem do budynku będą usytuowane stojaki na rowery. Obiekt dzięki remontowi staje się też lepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja kosztuje 3,25 mln zł. Zakończenie zadania planowane jest na wrzesień br.
Równocześnie trwa modernizacja i wyposażenie 4 sal pracowni warsztatowych kształcenia praktycznego wraz z ich dostosowaniem do wymogów egzaminów zawodowych. Wspierane zawody to m.in.: technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, kelner.
W zakres tego zadania wchodzi modernizacja sal poprzez wymianę posadzek i wykonanie pokrycia ścian, montaż sufitów podwieszanych, instalację wentylacji nawiewno-wywiewnej oraz wyposażenie sal w nowe stanowiska robocze, szafy, zabudowy oraz stoły ze stali nierdzewnej. Koszt tej inwestycji to 1,5 mln zł. Zakończenie prac i odbiory planowane są jesienią.
Jedna z najstarszych szkół
Zespół Szkół Gastronomicznych jest jedną z pięciu najstarszych szkół zawodowych w Bydgoszczy. Jej powstanie sięga roku 1928, kiedy to Towarzystwo Popierania Pracy Zawodowej Kobiet powołało do życia Żeńską Szkołę Zawodową (Gospodarczą). Obecny Zespół Szkół Gastronomicznych wywodzi się z reaktywowanej po wojnie Rocznej Szkoły Gospodarczej przy Państwowym Żeńskim Gimnazjum Krawieckim. Była to jedna z 50 szkół zawodowych, istniejących na terenie województwa pomorskiego. Szkoła gospodarcza i gimnazjum krawieckie mieściły się w budynku przy ulicy Kujawskiej 4. W roku szkolnym 1946/47 gimnazjum krawieckie przeniesiono do gmachu Państwowych Średnich Szkół Technicznych przy ulicy Świętej Trójcy 37, a szkołę gospodarczą na ulicę Konarskiego 5.