logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Uchwała antysmogowa – zdecydowane stanowisko miasta w walce ze smogiem




Miasto Bydgoszcz złożyło uwagi do projektu uchwały antysmogowej, przygotowanej przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W stanowisku miasta podkreślamy konieczność wprowadzenia ograniczeń i zakazów w zakresie spalania paliw stałych na terenie Bydgoszczy. Walka ze smogiem to dla miasta priorytet.


W związku z prowadzonymi przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego konsultacjami w sprawie tzw. uchwały antysmogowej miasto Bydgoszcz złożyło opinię do dokumentu. Poza uwagami do poszczególnych zapisów stanowisko miasta w sprawie ograniczania spalania paliw jest jednoznaczne. Dla poprawy jakości powietrza w naszym mieście konieczne jest wprowadzenie całkowitego zakazu instalacji kotłów węglowych wszystkich klas na terenie całego miasta.  

Miasto Bydgoszcz opiniując projekt uchwały sejmiku złożyło kilka uwag do poszczególnych zapisów. Analizując dokument wydaje się konieczne, by wprowadzane zakazy były dostosowane do panujących warunków w poszczególnych miastach lub obszarach. Obecnie zapisy dotyczące planowanych działań odnoszą się do całego województwa kujawsko – pomorskiego. Pozostałe uwagi dotyczą niewystarczającej ilości stacji pomiarowych w województwie (w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska), ujednolicenia zapisu dotyczącego terminu likwidacji urządzeń grzewczych na opał stały, wprowadzenia obowiązku posiadania świadectwa jakości paliw, sposobu przechowywania opału oraz skuteczniejszego przeprowadzania kontroli.

Pełna treść opinii znajduje się TUTAJ.

W naszym mieście podczas okresu grzewczego pojawia się problem z występującymi przekroczeniami niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych, które potocznie nazywamy smogiem. Zjawisko smogu pojawia się przede wszystkim w momencie spalania węgla w kotłach CO. Niekiedy też dochodzi do sytuacji, że w piecach spalane są śmieci. Wówczas za oknami pojawia się gęsta mgła, która uniemożliwia swobodne oddychanie.  Miasto prowadzi szerokie działania, by ograniczać to niebezpieczne zjawisko.  Przede wszystkim zachęcamy mieszkańców do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Mieszkańcy decydujący się na wymianę takiej instalacji mogą liczyć w tym zakresie na finansowe wsparcie. W ramach prowadzonej edukacji ekologicznej powstała platforma informacyjno-edukacyjna, która daje możliwość zapoznania się z aktualnym stanem powietrza w każdej części miasta. Na niej znajdują się również szczegóły dotyczące dofinansowania wymiany pieców. Link do platformy:  https://walkazesmogiembydgoszcz.ekostrateg.com/

Osoby zainteresowane wymianą pieca węglowego zachęcamy do zapoznania się z możliwościami dofinansowania takiej wymiany na ekologiczne źródło ciepła.  Aktualnie można starać się o dofinansowanie z dwóch źródeł:
Miejski program dofinansowania na wymianę ogrzewania węglowego na ekologiczne. Więcej informacji TUTAJ.
Program „Czyste Powietrze”– w trosce o zdrowie, klimat i środowisko. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

Jednocześnie przypominamy, że spalanie odpadów na terenie nieruchomości grozi grzywną do 500 zł, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu nawet do 5 tys. zł. Dotyczy to również spalania odpadów (śmieci) w domowych paleniskach. Pamiętajmy o tym, że spalając śmieci (szczególnie tworzywa sztuczne, gumę itp.) narażamy również zdrowie własne, swojej rodziny a także sąsiadów.
Sezon grzewczy co roku wiąże się ze zdecydowanym wzrostem zgłoszeń mieszkańców dotyczących dymiących kominów. Sam dym nie jest jednak równoznaczny z popełnieniem wykroczenia przez właściciela domu lub mieszkania. Zabronione jest bowiem spalanie odpadów na terenie nieruchomości. Dym zaś powodować może również paliwo niskiej jakości, przestarzałe lub w złym stanie kotły CO.