logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pastorały z energooszczędnymi oprawami rozświetlą kolejne ulice




Kontynuujemy wymianę oświetlenia na śródmiejskich ulicach. Wkrótce stylowe oprawy na eleganckich słupach rozświetlą ul. Św. Trójcy. Montaż oświetlenia obejmie też odcinek ul. Królowej Jadwigi.


Wymianę oświetlenia zaplanowano wzdłuż ul. Świętej Trójcy na odcinku od ul. Czartoryskiego do Kordeckiego oraz na ul. Królowej Jadwigi od mostu do skrzyżowania z ul. Garbary. Do oświetlenia ulic zaprojektowano słupy stalowe typy „bydgoskiego” o wysokości 9 m z wysięgnikiem ozdobnym w kształcie pastorału. Na każdej ulicy montowanych będzie po 8 słupów.Wszystkie latarnie będą montowane na prefabrykowanych fundamentach. To kolejny etap estetycznych zmian w ważnej części Śródmieścia, która jest częścią naszego parku kulturowego. Trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych. Po podpisaniu umowy zajmą one około 4 miesięcy.

Zadanie finansowane będzie ze środków europejskich pozyskanych przez miasto na całkowitą wymianę oświetlenia. Projekt sfinansowaliśmy z programu ELENA, a wykonanie prac z preferencyjnej pożyczki z KPO. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.

Nowe energooszczędne słupy i oprawy będą własnością miasta. Stare latarnie spółki ENEA Oświetlenie, które zużywały więcej energii i często ulegały awariom zostaną rozebrane. W ubiegłym roku na terenie Śródmieścia wymieniliśmy oświetlenie m.in. wzdłuż ul. A. Czartoryskiego oraz na pl. Kościeleckich. W tym roku planujemy kontynuować prace przy wymianie oświetlenia również wzdłuż ul. Poznańskiej.

Trochę historii

Ulica Świętej Trójcy to jedna z najstarszych bydgoskich ulic. Już w średniowieczu jej śladem przebiegał trakt w kierunku Koronowa. W czasach zaborów nosiła nazwę Berlińskiej (Berliner Strasse). W latach 1898-1969 ulicą Świętej Trójcy kursowały tramwaje na Okole. Ważna rola ulicy w układzie komunikacyjnym skończyła się wraz z oddaniem do użytku ulicy Kruszwickiej i przebudową węzła Grunwaldzkiego pod koniec lat 90.XX wieku. Decyzją Rady Miasta ta część Śródmieścia stała się częścią bydgoskiego parku kulturowego. Obecna zabudowa pochodzi przede wszystkim z końca XIX i początku XX wieku. To przede wszystkim okazałe kamienice. W latach 1910-12 wzniesiono przy tej ulicy okazały, neobarokowy kościół Św. Trójcy z charakterystyczną ceglaną elewacją. Powstał on na miejscu mniejszego murowanego kościoła otoczonego cmentarzem, który istniał w latach 1550-1829. W latach 1910-11 wybudowano również okazały gmach obecnego  Zespołu Szkół Mechanicznych.

Ulica Królowej Jadwigi wytyczona została w roku 1860. W latach 1861-1865 w osi ulicy powstał pierwszy łukowy, trójprzęsłowy ceglany most na Brdzie, któremu nadano nazwę Viktoriabrücke, zmienioną w 1920 roku na most Królowej Jadwigi. W latach 1912-13 most przebudowano i nadano mu formę obiektu jednoprzęsłowego. Początkowo ulica prowadziła od ul. Dworcowej do ul. Garbary. Dopiero w latach 70. XX wieku po zasypaniu części Starego Kanału Bydgoskiego wydłużono ją do ul. F. Focha. Zabudowana jest przede wszystkim cennymi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku. W ostatnich latach wyremontowaliśmy część chodników. Klasyczne płyty ułożone w karo z kamiennymi opaskami zyskał odcinek od mostu do skrzyżowania z ul. W. Łokietka.