logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Odnawialne Źródła Energii – wizyta studyjna w regionie dla bydgoskich szkół




Na jakiej zasadzie pracuje elektrownia wodna? Jak powstaje prąd w biogazowi? Co to są ogniwa PV i czy elektrownie wiatrowe są w Polsce dobrym rozwiązaniem –odpowiedź m.in. na takie pytania uzyskali uczniowie z bydgoskich szkół, podczas wizyty studyjnej w naszym regionie, śladami Odnawialnych Źródeł Energii.


Całodzienny wyjazd studyjny dla przedstawicieli 7 szkół zaangażowanych w projekt Interreg Central Europe ENERGY@SCHOOL miał miejsce 19 kwietnia br. Wzięli w nim udział nauczyciele, uczniowie, eksperci ds. Odnawialnych Źródeł Energii oraz członkowie Zespołu ds. Zarządzania Energią Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Wizyta miała na celu propagowanie wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz zwiększanie świadomości młodych bydgoszczan w zakresie wpływu, tego rodzaju instalacji na bilans energetyczny w regionie. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić elektrownię wodną Żur, biogazownię Buczek, farmę wiatrową Małe Czyste oraz farmę fotowoltaiczną Czernikowo o mocy zainstalowanej 3,77 MW.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele siedmiu szkół:
•    Zespół Szkół nr 12 im. Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy
•    Zespół Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy
•    Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4  im. Kazimierza Wielkiego
•    Zespół Szkół Mechanicznych Nr 2 im. Tytusa Maksymiliana Hubera w Bydgoszczy
•    Szkoła Podstawowa Nr 65 im. Czesława Tańskiego w Bydgoszczy
•    Zespół Szkół Medycznych im. E. Warmińskiego w Bydgoszczy
•    Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy

Uczniowie mogli z bliska obejrzeć jak wyglądają typowe instalacje hydroelektrowni, biogazowi, farmy wiatrowej oraz PV. Była także okazja, aby wysłuchać krótkich prelekcji na ich temat. Ze strony młodzieży nie zabrakło interesujących pytań. Wyjazd pozwolił na nawiązanie współpracy między szkołami i wymianę doświadczeń w dziedzinie ekologii.

Warto dodać, że w kwietniu wspomniane szkoły otrzymały komputery ufundowane ze środków unijnych, które mają pomagać w edukacji ekologicznej i energetycznej w tych placówkach. Już wkrótce rozpoczęte zostaną też kolejne działania proekologiczne, m.in. inteligentne opomiarowania dla energii elektrycznej i cieplnej, stanowiska edukacyjne czy pokazowe ogniwa fotowoltaiczne.

Warto wiedzieć:
Bydgoszcz jest jednym z 12 partnerów Międzynarodowego Projektu Interreg Central Europe 2014-2020: ENERGY@SCHOOL.

Projekt realizowany przez Zespół ds. Zarządzania Energią Urzędu Miasta Bydgoszczy skupiony jest wokół idei:

  • opracowania i wdrażania rozwiązań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej oraz wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w infrastrukturze publicznej.
  • zwiększenia potencjału sektora publicznego we wdrażaniu Szkół Inteligentnych Energetycznie, poprzez zastosowanie zintegrowanego podejścia, zakładającego edukację i szkolenie pracowników szkół i uczniów i umożliwiającego uzyskanie tytułu Starszego i Młodszego Strażnika Energii (SE).
  • zmiany kulturowej w kwestiach dotyczących efektywności energetycznej.
  • wzmocnienia kompetencji i umiejętności w zakresie oszczędności energii.