Na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości blisko pół miliona złotych (RPO). Projekt wpływa na bezpośrednie ograniczenie zużycia energii ze źródeł konwencjonalnych, a co za tym idzie również na walkę ze smogiem. Ponadto nosi walory edukacyjne oraz promocyjne, mające wpływać na kształtowanie postaw proekologicznych.
Planowane instalacje zostaną wykonane na budynkach użyteczności publicznej w mieście. Mikroinstalacja fotowoltaiczna oraz fototermiczna zostanie zamontowana na budynku Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej oraz na innych budynkach publicznych takich jak szkoły czy baseny. Wstępnie zakładamy, że instalacje zostaną zamontowane jeszcze w tym roku.
Planowany projekt wpisuje się w strategie dotyczące ochrony środowiska. Przyczyni się do poprawy jakości środowiska przez zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza (ograniczeniu ulegnie emisja szkodliwych gazów do atmosfery, przede wszystkim dwutlenku węgla i pyłów). Dodatkowy problem, oprócz aspektów środowiskowych, który zostanie zniwelowany dzięki realizacji projektu to obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej pochodzących ze źródeł konwencjonalnych. Zadanie znajduje się także w planie działań na rzecz zrównoważonej energii - plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Bydgoszczy.
Szkoły, które zyskają nowoczesne instalacje:
• Szkoła Podstawowa Nr 65 przy ul. T. Golloba (dawniej T. Duracza 7) – budynek szkoły i basen.
• Zespół Szkół Medycznych przy ul. Swarzewskiej 10 – budynek szkoły i basen.
• Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 przy ulicy Stawowej 4 – budynek szkoły i basen.
• Zespół Szkół Nr 7 przy Waryńskiego 1– budynek szkoły
• Zespół Szkół Nr 10 przy Karłowicza 2– budynek szkoły
• Zespół Szkół Nr 25 przy Czartoryskiego 25 – budynek szkoły
• Zespół Szkół Samochodowych przy Powstańców Wielkopolskich 3 – budynek szkoły
• Szkoła Podstawowa Nr 10 – budynek szkoły
Więcej informacji o przetargu można znaleźć TUTAJ.
Ważne liczby
Szacowana wartość projektu: 1, 1 mln zł.
Dofinansowanie UE (45%): 474 314, 85 zł
Wkład własny (55%): 593 671,41 zł
Warto wiedzieć:
W ramach projektu międzynarodowego CitiEnGov, miasto zamontowało pięć czujników pyłów zawieszonych na terenie Bydgoszczy (Czujniki Airly) . Dzięki temu jest możliwość sprawdzenia zarówno stanu powietrza, jak i stopnia stężenia pyłów zawieszonych, a także temperatury, wilgotności powietrza i ciśnienia barometrycznego. Można także sprawdzić, jaki był stan powietrza dla danej lokalizacji w ciągu ostatnich 24 godzin online: TUTAJ