logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kamienica z nową elewacją i ogrodem




W sąsiedztwie odnowionego parku Jana Kochanowskiego zajdą kolejne zmiany. Wspólnota z kamienicy przy ul. 20 Stycznia 22 odrestauruje elewację i utworzy ogród społeczny dla seniorów. W inwestycji pomogą środki z Gminnego Programu Rewitalizacji, czyli fundusze unijne dedykowane Bydgoszczy.


Z puli środków na rewitalizację dedykowanej podmiotom niepublicznym prowadzone są  m.in. prace przy kamienicy znajdującej się na ul. 20 Stycznia 22. Wspólnota zamierza m.in. stworzyć ogród społeczny dedykowany  seniorom, w którym będą mogli  wspólnie realizować swoje pasje związane z pielęgnacją roślin i kwiatów na zapleczu posesji. To zadanie uzyskało dofinansowane kwotą 70,8 tysięcy złotych. Koszt prac przy budynku i jego otoczeniu wyniesie ponad 261 tysięcy złotych. Równocześnie wspólnota zleca prace termomodernizacyjne oraz przy odnowie elewacji.

Budynek zbudowano na początku XX wieku na planie litery „T”. Budynek ma symetryczną sylwetkę. W skrajnych częściach ulokowano loggie. Pomiędzy nimi i centralna częścią kamienicy wkomponowano ryzality zwieńczone balkonami na wysokości II piętra. W poddasze wkomponowano lukarny. Środkowa część zwieńczona jest szczytem. Elewację zdobią liczne płaskorzeźby. Charakterystycznym elementem kamienic ulokowanych wzdłuż wschodniej pierzei tej ulicy są również tzw. przedogrody.



W tym roku w oparciu o duże dofinansowanie z Gminnego Programu Rewitalizacji planowane jest też zlecenie prac przy modernizacji Teatru Polskiego. Na ten cel pozyskaliśmy maksymalny poziom dofinansowania unijnego – 7 mln zł. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 26 mln zł.

W latach 2014-16 w tej części miasta zrewitalizowany został park Jana Kochanowskiego. Park odzyskał swój historyczny wygląd, przebudowano plac zabaw a centralnym punktem stała się odrestaurowana rzeźba Łuczniczki. Zmodernizowane zostały alejki, ścieżki i oświetlenie. Urządzono także duży plac zabaw. Na terenie parku wykonano też niewielki podest, który umożliwia organizację kameralnych koncertów. Centralnym punktem parku stał się posąg Łuczniczki, który poddano konserwacji. Renowacji poddane zostały też rzeźby i popiersia kompozytorów, a opisujące je tabliczki stylizowane są na pulpity na nuty. Wzór nawierzchni jednej z alejek kojarzy się z klawiszami fortepianu. W pobliży Filharmonii Pomorskiej ustawione zostały również stoliki do gry w szachy. Zmodernizowano również szalet.