logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Gdzie oddać to, czego nie można wyrzucić do kosza?




Masz w piwnicy starą oponę od samochodu lub resztki farb po malowaniu? Chcesz się ich pozbyć? Niektóre kłopotliwe odpady możesz oddać do PSZOKu, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.


PSZOKi czyli punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zlokalizowane są w trzech miejscach:
1.    ul. Inwalidów 45 (prowadzony przez Remondis), tel. 52 342 74 40,
2.    ul. Smoleńska 154 (prowadzony przez Corimp), tel. 52 320 81 85,
3.    ul. Podmiejska 4 (prowadzony przez Zakład Gospodarki Odpadami „GREEN” Sp. z o.o.), tel. 52 307 77 67

Przyjmowane są do nich bezpłatnie odpady powstające w gospodarstwach domowych, które uchodzą za nietypowe są to m.in. chemikalia, akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane, rozbiórkowe czy zużyte opony powstające w gospodarstwach domowych.

Takich odpadów można pozbyć się w całkowicie bezpłatny sposób. Właśnie w tym celu zostały utworzone PSZOKi – czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

PSZOKi czynne są codziennie, w godzinach od 8:00 do 20:00, z wyłączeniem niedziel i dni świątecznych. Wpływają one na ograniczenie procederu powstawania tzw. „dzikich wysypisk śmieci”, ilości odpadów ulegających biodegradacji trafiających do składowania oraz na wzrost poziomu odzysku i recyklingu odpadów komunalnych.

Szczegółowy wykaz odpadów przyjmowanych w PSZOK-ach znajduję się TUTAJ.

Warto wiedzieć:
Wkrótce rozpoczną się pierwsze prace budowlane kolejnych trzech Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w mieście. Zlokalizowane one będą przy ul. Inwalidów, ul. Jasinieckiej i ul. Ołowianej. Nowością dla mieszkańców będzie możliwość dostarczenia do nowych PSZOK-ów popiołów z palenisk domowych oraz odzieży i tekstyliów. W ramach projektu, na terenie PSZOK-ów powstaną też ścieżki edukacyjne, a przy punkcie na ul. Inwalidów – specjalna salka do zajęć dla dzieci i młodzieży. W budynkach będzie też miejsce na przygotowanie starego sprzętu do ponownego użycia – zepsute przedmioty dostarczone przez mieszkańców Bydgoszczy, po naprawie, będą mogły zostać ponownie wykorzystane. Wszystkie obiekty będą ponadto wyposażone w instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą pozyskiwać energię elektryczną na potrzeby funkcjonowania nowych punktów.