Miasto od kilkunastu lat realizuje priorytetowe zadanie mające na celu ochronę powietrza w mieście – w tym roku na wymianę pieców przeznaczono 750 tysięcy złotych i zrealizowano szereg zadań mających na celu ograniczenie tzw. niskiej emisji.
Wymień ogrzewanie na ekologiczne – miasto zapłaci
Od października ubiegłego roku, prowadzona jest kampania antysmogowa. Jednym z zadań, w ramach kampanii, jest dofinansowanie do wymiany ogrzewania na ekologiczne. W ramach projektu wszyscy właściciele, zarządcy budynków czy lokali mieszkalnych mogą otrzymać duże dotacje na zmianę systemu ogrzewania. Dofinansowaniem objęto działania związane z wymianą źródeł ogrzewania opalanych paliwem stałym, w szczególności kotłów lub pieców węglowych, na ekologiczne urządzenia grzewcze. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Rade Miasta wysokość wsparcia wynosi 100% poniesionych kosztów na zakup ekologicznego urządzenia grzewczego, jednak nie więcej niż 3 tys. zł.
Ponadto, w ramach realizacji programu „KAWKA” latach 2014–2018 zlikwidowano piece i kotły opalane węglem w 15 budynkach będących własnością Gminy Bydgoszcz, w tym 9 z nich poddano termomodernizacji. Żeby jeszcze skuteczniej walczyć ze smogiem, miasto dofinansowuje wymianę ogrzewania na ekologiczne tym osobom, które utraciły możliwość wsparcia w związku z wycofaniem się rządu z programu KAWKA III. Z budżetu miasta zabezpieczono na ten cel ponad milion złotych. W wyniku całkowitej realizacji zadania planuje się, że zostanie zlikwidowanych 761 urządzeń grzewczych w 339 lokalach o powierzchni 22.027 m2.
Czujniki pyłów w bydgoskich szkołach
W ramach projektu międzynarodowego CitiEn-Gov miasto zakupiło pięć czujników pyłów, które zainstalowano w bydgoskich szkołach. Dzięki nim można sprawdzić jakość powietrza w pięciu lokalizacjach: w Starym Fordonie, na Miedzyniu, Błoniu, Osowej Górze i na Bartodziejach. Umożliwiają one monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online oraz sprawdzenia stopnia stężenia pyłów zawieszonych, a także temperatury, wilgotności powietrza i ciśnienia barometrycznego. Czujniki będą wykorzystywane w celach edukacyjnych dzieci, młodzieży i dorosłych. Ponadto w mieście prowadzone jest m.in. badanie stanu jakości powietrza. W Bydgoszczy działają dwie automatyczne stacje pomiarowe należące do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: na Placu Poznańskim oraz przy ul. Warszawskiej.
W mieście prowadzone są także cykliczne kampanie edukacyjne uświadamiające mieszkańcom zagrożenia dla zdrowia związane z emisja benzo(a)pirenu podczas spalania. Niedawno zakończyły się warsztaty, które miały na celu przekonanie mieszkańców do zadbania o powietrze w mieście, a tym samym do wymiany niskosprawnych pieców węglowych na ekologiczne i rezygnacji z palenia śmieciami czy węglem niskiej jakości.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne
Korzystanie z miejskiej sieci to najwygodniejszy sposób ogrzewania budynków. W Bydgoszczy spółka
KPEC dostarcza ciepło do około 50% budynków. Są to obiekty budownictwa jedno- i wielorodzinnego, zakładów przemysłowych, firm oraz instytucji użyteczności publicznej. W trosce o środowisko w ciepłowniach spalany jest węgiel wysokoenergetyczny o obniżonej zawartości siarki i popiołu, co wpływa na ograniczanie emisji zanieczyszczeń. Nowoczesne rozwiązania technologiczne (np. wyposażenie kotłów w tzw. baterie cyklonów lub filtry workowe - pozwoliło obniżyć emisję pyłów do powietrza oraz zredukować emisję gazów cieplarnianych (przede wszystkim dwutlenku węgla). Wiosną 2018 roku Spółka uruchomiła proekologiczny program „Ciepło bez smogu”. KPEC od kilku lat realizuje też duże zadania współfinansowane ze środków zewnętrznych. Misją KPEC jest dostarczanie ciepła do odbiorców oraz dbałość o środowisko. Ciepło z miejskiej sieci jest w pełni ekologiczne a każdy, kto przyłączy się do KPEC dba nie tylko o swój komfort, ale również o środowisko naturalne. To ważne w czasach, kiedy jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych stała się walka ze smogiem.
KPEC Spółka z o.o. postanowiła zmniejszyć zużycie energii pierwotnej pochodzącej z miału węgla kamiennego poprzez budowę elektrociepłowni zasilanych gazem ziemnym. Inwestycja realizowana na Osowej Górze, w Nakle nad Notecią oraz Szubinie pozwoli na wyprodukowanie ekologicznego ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Projekt zakłada budowę silników gazowych, które podczas spalania w procesie tzw. kogeneracji wytwarzają jednocześnie energię cieplną oraz energię mechaniczną, która zamieniana jest na energię elektryczną. Trzy inwestycje realizowane w ciągu 4 lat będą kosztować ponad 29 mln zł. Inwestycja budowy elektrociepłowni znacząco obniży zużycie energii pochodzącej z węgla kamiennego, co wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów do atmosfery, znacznie poprawi jakość powietrza i będzie istotnym narzędziem do walki ze smogiem, wpisując się tym samym w realizację programu KPEC „Ciepło bez smogu”. Pierwsza instalacja powstanie w Szubinie (2019r.), a kolejne zespoły kogeneracyjne powstaną w Nakle nad Notecią(2020r.) oraz Osowej Górze w Bydgoszczy (2022r.).
Obostrzenia na obszarze rewitalizacji
Rada Miasta Bydgoszczy wprowadziła także zakaz dotyczący montażu instalacji grzewczych na paliwo stałe na obszarze rewitalizacji. Dodatkowo w nowopowstających lub zmienianych planach zagospodarowania przestrzennego oraz na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy uwzględniane są zachowania terenów zielonych oraz określonych wymogów ochrony powietrza (zachowanie obszarów korytarzy przewietrzania miasta, czy stosowanie ekologicznych systemów grzewczych). Wprowadzane są także zapisy do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w zakresie ustalania sposobu zaopatrzenia w ciepło z zaleceniem instalowania niskoemisyjnych systemów grzewczych lub odnawialnych źródeł energii dla nowych budynków lub tam gdzie jest to technicznie możliwe podłączanie do sieci cieplnej lub gazowej.
Strażnicy miejscy skontrolują piece
Zgodnie z przepisami Straż Miejska może przeprowadzić kontrolę nieruchomości w związku ze spalaniem paliw w indywidualnych paleniskach domowych.
Zgodnie z art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów. Niedozwolone jest zatem współspalanie odpadów w domowych instalacjach grzewczych. Zgodnie z art. 191 ww. ustawy kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
W celu wzmocnienia kompetencji Straży Miejskiej Miasto Bydgoszcz podpisało umowę z Centralnym Laboratorium Pomiarowo - Badawczym Sp. z o.o. z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju na przeprowadzenie badań próbek odpadów paleniskowych (popiołów). Pracownicy SM zostali przeszkoleni i od kilku miesięcy są uprawnieni, aby w trakcie kontroli, tam gdzie są wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju opału używa właściciel nieruchomości, pobierać próbki popiołu, które są poddawane analizie przez ww. laboratorium. Jest to bardzo skuteczne narzędzie do walki z procederem spalania odpadów w piecach domowych.