W dniach 26-27 maja 2024 roku gościliśmy w Bydgoszczy finalistów XV OKFA „Klaps”. W niedzielę, 26 maja, uczestnicy wzięli udział w warsztatach z produkcji dźwiękowej, zorganizowanych przez członków Studenckiego Koła Naukowo-Artystycznego „Spektrum”, działającego przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W poniedziałek, 27 maja, młodzież z VI LO, finaliści konkursu oraz osoby zainteresowane miały okazję obejrzeć wszystkie filmy zakwalifikowane do finału XV OKFA „Klaps”. Podczas przeglądu filmowego każda osoba biorąca udział w przeglądzie mogła oddać głos na wybraną przez siebie konkursową produkcję. Tego samego dnia, po południu odbyła się Gala Finałowa XV OKFA „Klaps”, w trakcie której wręczono nagrody, upominki i dyplomy dla laureatów i finalistów. Galę uświetnił występ artystyczny uczennic VI LO: Magdaleny Foksińskiej i Urszuli Szóstakiewicz.
W tym roku do konkursu zgłoszono ok. 50 produkcji filmowych młodych twórców z całej Polski. Szkolna, samorządowa komisja wyłoniła 20 filmów w 3 kategoriach: Animacja, Fabuła i Dokument, które w drugim etapie oceniało jury w składzie:
Piotr Zwierzchowski – profesor nauk humanistycznych, filmoznawca i kulturoznawca, Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze UKW w Bydgoszczy, autor licznych publikacji o tematyce związanej z polską kinematografią, absolwent VI LO w Bydgoszczy.
Łukasz Maciejewski – dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny, absolwent Filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Jan Sokala – student II roku specjalności Sztuka Operatorska na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi, autor zdjęć do filmów krótkometrażowych, operator kamery, absolwent VI LO w Bydgoszczy.
XV Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich „Klaps” odbył się pod honorowym patronatem: Ministra Edukacji – pani Barbary Nowackiej, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – pana Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy – pana Rafała Bruskiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerami wydarzenie byli: Szkoła Filmowa w Łodzi, Miejskie Centrum Kultury oraz Kino Orzeł w Bydgoszczy.
Patronat medialny sprawowali: Telewizja Polska oddział w Bydgoszczy, Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz Metropolia Bydgoska.pl.
Samorząd Uczniowski na realizację konkursu otrzymał dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, budżetu Urzędu Miasta Bydgoszczy w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych - tu warto dodać, że inicjatywa posiada tytuł Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej oraz Rady Szkoły działającej przy VI LO.
Warto wiedzieć
Konkurs jest skierowany do młodych, kreatywnych ludzi w wieku od 15 do 24 lat, którzy interesują się produkcją filmową i chcą podjąć rywalizację z rówieśnikami celem doskonalenia swoich umiejętności w zakresie filmowania. Celem konkursu jest promowanie amatorskiej kinematografii, rozwój zainteresowania środowiskiem filmowym i odnalezienie młodych, ambitnych twórców.
Od 2008 roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych ludzi z całej Polski o czym świadczy ilość nadsyłanych zgłoszeń.