logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zero dla dyskryminacji w SP 10




1 marca – to Międzynarodowy Dzień „Zero dyskryminacji”. W Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy już po raz drugi obchodzimy takie uroczystości.


Rok temu nadaliśmy im tytuł: „Wiele kultur, jedna Europa”. Skąd wziął się ten pomysł? Z sytuacji, jaką mamy w szkole. Od jakiegoś czasu bydgoska Dziesiątka to tygiel narodów. Nasi uczniowie to oczywiście w większości Polacy, ale na listach figurują także Ukraińcy, Romowie i Białorusini. Są również dzieci, które powróciły do Polski po dłuższej tu nieobecności, a także urodzone w polskich rodzinach na emigracji – w Wielkiej Brytanii i RPA. Wszyscy muszą poradzić sobie nie tylko z opanowaniem języka. Z wielkim trudem poznają też kulturę, zwyczaje, uczą się obowiązujących u nas praw i społecznych zachowań. Wszyscy oni oraz ich rodzice otoczeni są opieką, otrzymują wsparcie wychowawców i pedagogów. Jesteśmy pełni empatii.

W ramach tegorocznych obchodów naszego święta tolerancji międzynarodowej zamieściliśmy na stronie szkoły kilka ciekawych prezentacji. Pod adresem https://youtu.be/LZRzlmU2FG4 można odsłuchać na przykład krótkiego tekstu o tym, że dyskryminacja jest nieporozumieniem. Nagraliśmy go w różnych językach: polskim, niemieckim, angielskim, romskim, ukraińskim i białoruskim. Poniżej – wersja po polsku:

„Różnie patrzymy na świat, inaczej lubimy żyć, jemy nasze tradycyjne potrawy, a jednak jesteśmy podobni. Uśmiechamy się wszyscy w tym samym języku, kochamy, cieszymy się identycznie, tak samo boli nas czyjeś złe słowo czy krytyczne spojrzenie. Bądźmy dla siebie ludźmi, żyjmy w jedności, bo choć różni, jesteśmy równi.”

Wtorek 1 marca był z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego „kolorowym dniem”, tym razem w ramach solidarności z walczącą Ukrainą ubraliśmy się wszyscy w niebiesko-żółte barwy. Nosiliśmy też kotyliony w kolorach ukraińskiej flagi.

Przygotowano okolicznościowe konkursy, w klasach I – III było malowanie portretów pod hasłem „Nasi koledzy”, ze szczególnym nastawieniem na portretowanie przyjaciół pochodzących z zagranicy. Dla starszych klas przewidziano dzieła plastyczne na temat licznych kultur składających się na jedną kulturę europejską. W planach mamy pokonkursowe wystawy na terenie szkoły. Na lekcjach informatyki klasy VI – VIII wykonały plakaty o wielokulturowości, prezentacje oraz rozmowy z rówieśnikami pochodzącymi z innych krajów: https://sp10.edu.bydgoszcz.pl/prezentacje-oraz-rozmowy-z-rowiesnikami-pochodzacymi-z-innych-krajow-w1,20,50415.html

Chór szkolny „Struny Kochanowskiego” zaprezentował utwór „We are the World”, pod tym linkiem https://youtu.be/6vzHflLbA0Q można pośpiewać wspólnie z naszymi dziećmi, a nawet nauczyć się polskiej wersji przeboju.

1 marca ruszyła także zbiórka środków pierwszej pomocy medycznej - skompletowane apteczki wyślemy do Ukrainy.

U nas na Śląskiej 7 mamy od dawna zero dyskryminacji. Nie pozwalamy na takie zachowania, niszczymy je w zarodku, bo choć różni, tu zawsze jesteśmy równi. Może dlatego obcokrajowcy tak ukochali naszą szkołę. Trzeba przyznać, że z wzajemnością!