Budynek został wzniesiony w latach 1905-07. Powstał według projektu mistrza budowlanego Lehwesse i inspektora budowlanego Heumanna. Gmach reprezentuje styl historyzujący. Jest wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, z ryzalitem środkowym od frontu i bocznymi skrzydłami. Cały kompleks zabudowy złożony jest z wielu brył o zróżnicowanej wysokości. Budynki nakryte są dachami mansardowymi. Początkowo funkcjonowało w nim Katolickie Seminarium Nauczycielskie. Rok przed wybuchem II wojny światowej w gmachu zaczęło działać Państwowe Liceum Pedagogiczne. W 1967 roku budynek został przekazany na potrzeby Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Bydgoszczy, która umieściła w nim Wydział Technologii Chemicznej oraz bibliotekę.
Obecnie uczelnia prowadzi remont połaci dachu i więźby w budynku głównym. Zadanie to kosztuje blisko milion złotych. Po ich rozpoczęciu pracownicy budowlani dokonali ciekawego odkrycia. Znaleźli kopertę z wiadomością sprzed 110 lat. Była ona umieszczona w najwyższym punkcie budynku – w miedzianym talerzu wieńczącym iglicę na wieżyczce budynku. Do firmowej koperty zakładu blacharsko-dekarskiego Julius Kühnell, mistrz blacharski włożył swoją wizytówkę, kilka reklam oraz wydany 28 września 1906 roku numer fachowego pisma „Illustrierte Zeitung für Blechindustrie”. W kopercie znajdowała się też odręcznie napisana notatka datowana na 3 sierpnia 1907 roku, w której zapisane zostały prawdopodobnie nazwiska wykonawców. Wcześniej w gmachu zlecono między innymi wymianę stolarki okiennej.
Warto wiedzieć
Więcej zdjęć prezentujących remont zabytkowego gmachu oraz dokumentujących ciekawe znalezisko na wieży znajduje się na stronie Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP