logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Z miłości do wolności




2 października 2024 roku w Pałacu Młodzieży odbyła się wyjątkowa uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Młodzi bydgoszczanie oddali hołd powstańcom w przygotowanym spektaklu pt. „Z miłości do wolności”.


Na scenie Pałacu Młodzieży ożyła wojenna Warszawa. Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Kusocińskiego oraz VIII Liceum Ogólnokształcącego im. dra Emila Warmińskiego przygotowali wzruszający spektakl pt. „Z miłości do wolności”. Młodzi artyści, pod okiem swoich nauczycielek – Anety Plewy z VII LO i Marzeny Wolschlaeger z VIII LO – stworzyli niezwykłe przedstawienie, które poruszyło serca wszystkich obecnych. Spektakl był efektem wielu tygodni intensywnej pracy i zaangażowania uczniów, którzy zgłębili historię Powstania Warszawskiego, korzystając m.in. ze wspomnień powstańców.

Młodzi aktorzy z niezwykłą wrażliwością przedstawili trudne losy mieszkańców stolicy, którzy zdecydowali się walczyć o wolność. Zwrócili uwagę na wkład w walkę ludności cywilnej, podkreślając, że Powstanie Warszawskie to nie tylko historia żołnierzy, ale przede wszystkim zwykłych ludzi, którzy z miłości do ojczyzny podjęli nierówną walkę.

„Chcemy, aby pamięć o Powstaniu Warszawskim była żywa w naszych sercach. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć ten spektakl. Chcemy, aby młodzi ludzie wiedzieli, jak wielką cenę zapłacili nasi przodkowie za wolność” – mówiła jedna z uczennic po przedstawieniu.

Podczas spektaklu wszyscy usłyszeli wzruszające piosenki powstańcze, które przypomniały o bohaterstwie i poświęceniu walczących. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali „Rotę”, co było niezwykle uroczystym momentem. Spektakl „Z miłości do wolności” był nie tylko artystycznym wydarzeniem, ale przede wszystkim lekcją historii. Młodzi bydgoszczanie udowodnili, że pamiętają o bohaterstwie Powstańców Warszawskich i są gotowi przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom.

Ze sceny Pałacu Młodzieży wybrzmiała ważna prośba – abyśmy dzisiaj pamiętali o powstańczym zrywie i bohaterstwie, ale nie oceniali decyzji o podjęciu walki z perspektywy wygodnego i bezpiecznego domu. To przesłanie powinno skłonić nas do refleksji nad wartościami, którymi kierują się ludzie w trudnych czasach.