Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 15 zabrzmiał 1 września 1954 roku. Szkoła liczyła wówczas 582 uczniów. Osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze, sportowe towarzyszą szkole i jej wychowankom od początku. Dzisiejsza (11.10) uroczystość była wyjątkową okazją do wspomnień. Dzień skłaniał do refleksji i kreślenia planów na przyszłość. Zaproszeni goście składali życzenia, gratulacje, kwiaty oraz upominki.
- Chciałabym w imieniu Prezydenta Rafała Bruskiego złożyć serdeczne życzenia i gratulacje. SP nr 15 to szkoła wyjątkowa, bowiem tutaj powstały pierwsze w Bydgoszczy oddziały sportowe. W 70. rocznicę działalności dydaktyczno – wychowawczej kieruję gratulację oraz wyrazy uznania w stronę wszystkich osób, które na przestrzeni lat swoim zaangażowaniem, kreatywną postawą i twórczym talentem pedagogicznym, przyczyniły się do zgłębiania tajników wiedzy przez uczniów. Szkoła im starsza, tym ma bogatszą historię i więcej sukcesów. To przykład szkoły, w której nie tylko rozwija się wiedzę ale również rozwija się ducha sportowej rywalizacji. Zgodnie z podpisaną niedawno umową, szkoła będzie rozbudowana i zyska nowy budynek. Z okazji jubileuszu życzę dalszych sukcesów oraz wielu lat owocnej pracy – mówiła zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości oraz występach artystycznych w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego 1, zaproszeni gości udali się do budynku szkoły przy ul. Czerkaskiej 8 na wystawę „Wspomnień czar” przygotowaną specjalnie z okazji jubileuszu szkoły.
Warto wiedzieć:
W roku 1966 podjęto ważną inicjatywę budowy boiska szkolnego na terenie SP 15. W roku 1974 szkoła rozpoczęła ścisłą współpracę z Pomorskim Okręgiem Wojskowym, a w roku szkolnym 1978/79 z Wojskowym Klubem Sportowym (WKS) „Zawisza”. Placówka uzyskała wówczas status szkoły sportowej. Z inicjatywy ówczesnego w-ce dyrektora Karola Paszkiewicza i Marianny Szwed powołane zostały klasy o profilu gimnastyki sportowej i lekkiej atletyki. Od samego początku ich istnienia WKS „Zawisza” pełni patronat nad ich działalnością, zapewniając sportowcom bazę szkoleniową, specjalistyczną opiekę medyczną trenerów. W roku 1979 przyznano szkole medal „Za zasługi dla miasta Bydgoszczy” i „Order Obrońcy Przyrody”. W tym samym roku z okazji 25–lecia istnienia, ufundowano szkole sztandar. W 1980 roku z inicjatywy Stanisława Mątewskiego i Karola Paszkiewicza powołano w szkole klasy o profilu piłkarskim, a osiem lat później w 1988 r. zaczęły funkcjonować również klasy o profilu akrobatyki sportowej, których pomysłodawcami byli Marian Balcerzak i Adam Spiehs. Z inicjatywy dyrektor Barbary Maćkowskiej w 2007 r. szkoła zyskała imię wybitnej, wielokrotnej medalistki olimpijskiej, mieszkanki Bydgoszczy – Teresy Ciepły. A w roku 2008 po raz pierwszy powstały klasy o nowym profilu skoków na trampolinie. W 2010 roku oddano do użytku imponującą halę sportową, a rok później w 2011 otwarto kompleks boisk sportowych „Orlik”. W ten sposób szkoła zyskała bogate zaplecze treningowe. W 2012 roku szkoła uzyskała status Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W roku szkolnym 2014/2015 z inicjatywy dyrektora Tomasza Gadzińskiego podpisano umowę między Polskim Związkiem Piłki Nożnej, Kujawsko - Pomorskim Związkiem Piłki Nożnej i Miastem Bydgoszcz, na mocy której powołano do istnienia Akademię Młodych Orłów.