logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„PorozmawiajMY” o mediacjach rówieśniczych w szkole




W środę (20 listopada br.) w Zespole Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbył się panel dyskusyjny pn. „PorozmawiajMY”, dotyczący mediacji w bydgoskich placówkach oświatowych. Wydarzenie zorganizowano w ramach realizacji „Programu Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2021-2030”.


Kompetencja mediacji to ważna umiejętność rozwiązywania konfliktów. Jej kształtowanie jest istotnym zadaniem, które stoi przed placówkami oświatowymi. O wykorzystywaniu mediacji w szkole i poza nią rozmawiano podczas panelu pod nazwą „PorozmawiajMY”. Dyskusji poddano mediacje rówieśnicze, szkolne i rodzinne. Debatowano o możliwościach propagowania mediacji rówieśniczych w szkołach, a także jak systemowo wspierać w tym procesie placówki oświatowe. Pochylono się także nad tematem mediacji rodzinnych, wskazano drogę, do jakich instytucji kierować rodziców, którzy z pomocy mediatorów chcą skorzystać.

Na terenie Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy działa „Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej im. Kamilii Wyrębskiej”, to miejsce stworzone z myślą o polubownym rozstrzyganiu sporów i konfliktów. 

W debacie uczestniczyła Kujawsko-Pomorska Kurator Oświaty – Grażyna Dziedzic, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy - Pani Magdalena Buschmann, przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej i Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, dyrektorzy bydgoskich szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych w Bydgoszczy oraz nauczyciele – mediatorzy szkolni i opiekunowie kółek mediatorów rówieśniczych w bydgoskich placówkach.

Panel dyskusyjny „PorozmawiajMY” stał się okazją do wymiany poglądów i doświadczeń, jak wspierać placówki oświatowe na ternie miasta, by korzystanie z mediacji w szkołach stało się naturalnym krokiem w drodze do osiągania porozumienia.