W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz rządowych, reprezentanci władz samorządowych, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych oraz rodzice uczniów. Celem konferencji było przekazanie uczestnikom specjalistycznej wiedzy merytorycznej i praktycznej w zakresie wspierania uczniów ze spektrum autyzmu na każdym etapie kształcenia, zwrócenie uwagi na potrzebę podnoszenia kompetencji i wiedzy nauczycieli, terapeutów, rodziców w zakresie metod i form pracy z dziećmi i młodzieżą ze spektrum oraz ukazanie praktycznych rozwiązań stosowanych w pracy terapeutów, nauczycieli, w tym współorganizujących kształcenie oraz rewalidatorów. Ważne było również upowszechnienie idei edukacji włączającej oraz podjęcie dyskusji nad realnymi możliwościami wspierania dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu na każdym etapie kształcenia.
Konferencję zainaugurował wykład dr n. hum. Anety Wojciechowskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, pt.: ,,Zaburzenia ze spektrum autyzmu – wyzwania diagnostyczne”. Dr n. hum. Maria Sobieszczyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przedstawiła temat „Przygotowanie przyszłych nauczycieli do pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych”.
W dalszej części głos zabrali terapeuci Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi i Przedszkola nr 31, którzy zaprezentowali metody, formy pracy z uczniami ze spektrum autyzmu w zakresie rozwijania komunikacji werbalnej i pozawerbalnej oraz propozycje działań edukacyjnych i terapeutycznych w grupach, klasach specjalnych i integracyjnych. Swoim doświadczeniem z pracy z osobami dorosłymi podzieliła się pani Marta Młynarczyk prezes Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Arkadia w Toruniu, przedstawiając temat „Wspieranie samodzielności osoby w spektrum autyzmu w mieszkaniu treningowym”.
Na zakończenie przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem i Innymi Niepełnosprawnościami „Za szybą” oraz Fundacji „Dom Niebieskich TuliPanów”, zapoznali uczestników z celami, planami i swoją ofertą. Obie fundacje wspierają dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu. Najmłodsza fundacja - Fundacja Dom Niebieskich TuliPanów, dedykowana wsparciu nastolatków oraz dorosłych z autyzmem, otrzymała od miasta budynek, który ma szansę stać się nowym, bezpiecznym miejscem dla podopiecznych.
Konferencję uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół nr 29.