43 tys. uczniów w ponad 100 placówkach oświatowych rozpoczęło w poniedziałek, 2 września rok szkolny 2019/2020. Do bydgoskich przedszkoli uczęszczać będzie 5 tys. 276, do szkół podstawowych – 22 tys. 780 uczniów, w liceach – 6 tys. 307. Z kolei w technikach i szkołach zawodowych uczyć się będzie 8 tys. 637 uczniów.
Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w VII Liceum Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy 11 Listopada.
Rekrutacja młodzieży do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 była szczególna. Ze względu na wprowadzoną przez rząd reformę oświaty, o przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia po raz ostatni ubiegali się absolwenci 3-letniego gimnazjum i - po raz pierwszy - absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej. Prowadzone były dla nich osobne procesy naborowe.
Miasto dobrze przygotowało się na przyjęcie podwójnego rocznika. Z analizy danych wynikało, że w rekrutacji do pierwszych klas uczestniczyć będzie ponad 7 tys. uczniów. Przygotowaliśmy dla nich niemal 7 tys. 800 miejsc. We wszystkich liceach ogólnokształcących, szkołach branżowych oraz niemal wszystkich technikach przygotowaliśmy podwójną liczbę miejsc i liczbę oddziałów dla pierwszoklasistów.
Sieć szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy została tak przygotowana, żeby każdy uczeń mógł znaleźć miejsce, nie ograniczając możliwości nauki nawet w najbardziej obleganych szkołach.
Aby zapewnić odpowiednie warunki do kształcenia w technikach i w liceach, przeznaczymy też dodatkowe środki na wyposażenie pracowni przedmiotowych. Ponadto, od lat systematycznie wzbogacamy wyposażenie szkół zawodowych i tworzymy nowe, atrakcyjne kierunki, których absolwenci są poszukiwani przez pracodawców. Rozbudowując tę bazę, jesteśmy lepiej przygotowani do przyjęcia podwójnego rocznika.
Dodatkowo tam, gdzie zaistniała taka potrzebna, np. w Technikum Mechanicznym nr 1, które cieszy się wielką popularnością, miasto przydzieliło dodatkowy budynek, aby ta placówka mogła przyjąć dodatkowych osiem klas I w tym roku.
Warto wiedzieć:
W stosunku do roku ubiegłego w ofercie edukacyjnej pojawiło się kilka nowości:
• magazynier-logistyk w Branżowej Szkole I stopnia nr 13 Spożywczej (Zespół Szkół Spożywczych),
• technik programista w Technikum nr 10 Mechanicznym (Zespół Szkół Mechanicznych nr 1) tylko dla absolwentów szkół podstawowych
• technik rachunkowości w Technikum nr 6 Ekonomicznym (Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych),
• technik transportu drogowego w Technikum nr 12 Samochodowym (ZS Zespół Szkół Samochodowych) – tylko dla absolwentów SP.
Tym samym w technikach będzie się można uczyć na jednym z 45 kierunków kształcenia, a w branżowych szkołach I stopnia - jednego z 29 zawodów robotniczych i wielu rzemieślniczych.