logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowi profesorowie na bydgoskich uczelniach




Prezydent Rafał Bruski spotkał się w czwartek (07.11) z nowo powołanymi profesorami bydgoskich uczelni wyższych oraz rektor Akademii Muzycznej.


W bydgoskim ratuszu Prezydent Rafał Bruski spotkał się z nowo mianowanymi profesorami bydgoskich uczelni. Profesorowie otrzymali od prezydenta listy gratulacyjne i symboliczne upominki. - Nadanie tytułu profesora jest uhonorowaniem Państwa znaczącego dorobku naukowego a tym samym osobistego sukcesu. Gratuluję determinacji i nieustającego pogłębiania wiedzy oraz osiągnięć naukowych  z których wiedzę czerpać będą pokolenia. Życzę dalszych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym – mówił podczas spotkania prezydent Rafał Bruski.



Collegium Medicum im. L. Rydygiera UMK
1.    Prof. dr hab. Anna Bajek - jest absolwentką kierunku biologia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK. Uzyskała też dyplom ukończenia Międzywydz. Studium Pedagogicznego. Pracę doktorską wykonała w Zakładzie Inżynierii Tkankowej CM UMK i w 2010 r. uzyskała dyplom dr. n. med. Rok później uzyskała dyplom ukończenia studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. W 2018 r. uzyskała stopień dr hab. n. med. Od 2005 r. pracuje w Zakładzie Inżynierii Tkankowej Wydz. Lekarskiego CM UMK. Jest członkiem zespołów eksperckich w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i MEN.

2.    Prof. dr hab. Barbara Bojko
- od 2001 r. jest diagnostą laboratoryjnym. Tytuł zawodowy otrzymała w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W 2005 r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską i uzyskała stopień dr. n. farmaceutycznych. Odbyła staż podoktorski w Kanadzie, a po stażu objęła tam etat Research Associate. W 2014 r. otrzymała stopień dr. hab. Od 2014 r. jest związana z Wydz. Farmaceutycznym CMUMK, gdzie objęła funkcję kier. Katedry Farmakodynamiki i Farmakologii Molekularnej. Dwukrotnie znalazła się w gronie 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie (2022 i 2023). Jest współautorką patentu dot. opracowania specjalistycznej sondy do analizy tkanek.

3.    Prof. dr hab. Marta Muszalik - jest absolwentką Wydz. Pielęgniarstwa  Akademii Medycznej w Poznaniu w 1990 r. uzyskała tytuł mgr pielęgniarstwa. Stopień dr n. med. otrzymała na Wydz. Lekarskim Akademii Medycznej w Bydgoszczy, stopień dr hab. uzyskała w 2016 r. Od 1999 r. związana jest z CMUMK, gdzie pracuje na stanowisku badawczo-dydaktycznym w Katedrze Geriatrii. Ma dyplom nauczyciela mianowanego, dyplom ukończenia podyplomowych studiów z zakresu organizacji pomocy społecznej oraz specjalizację z pielęgniarstwa geriatrycznego. Jest współautorką podręczników dla studentów studiów medycznych związanych z pielęgniarstwem, geriatrią i pielęgniarstwem geriatrycznym. Jest przewodniczącą KP Oddziału Polskiego Tow. Gerontologicznego. Prowadzi zajęcia dla studentów Wydz. Nauk o Zdrowiu na kierunku pielęgniarstwo.

4.    Prof. dr hab. Dorota Olszewska-Słonina - jest absolwentką Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Poznaniu. W roku 1996 ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu im. J. Fourier w Grenoble. W 1996 r. rozpoczęła pracę w Ak. Medycznej w Bydgoszczy. Tytuł dr n. med. uzyskała w 1999 r. Od 2003 r. jest specjalistą analityki klinicznej. Stopień dr hab. n. med. uzyskała na Wydz. Lekarskim CM. W 2014 r. objęła stanowisko kierownika Katedry Patobiochemii i Chemii Klinicznej Wydz. Farmaceutycznego CM UMK. Wśród badań jest poszukiwanie nowych biomarkerów przerzutowania i wznowy nowotworów złośliwych. Opracowała rozdziały w podręcznikach dla studentów. Od 2020 r.jest ekspertem Zespołu Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu w dyscyplinie n. med. Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Uzyskała Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta Bydgoszczy. W 2017 r. otrzymała Medal KEN.

5.    Prof. dr hab. Mateusz Jagielski - po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Gdańskiego UM w 2013 r. rozpoczął pracę w Katedrze i Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W 2016 r. obronił pracę doktorską i uzyskał stopień naukowy dr. n. med. Od 2018 r. pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej CMUMK. W 2019 r. uzyskał stopień naukowy dr. hab. n. med. i n. o zdrowiu. Jest ekspertem w dziedzinie endoskopii gastroenterologicznej, zwłaszcza endoskopii pola żółciowo-trzustkowego. Członek Zarządu Sekcji Chirurgii Endoskopowej Tow. Chirurgów Polskich, członek Zarządu Sekcji Endoskopii Przewodu Pokarmowego Polskiego Tow. Gastroenterologii.

6.    Prof. dr hab. Łukasz Szylberg - jest absolwentem Wydz. Lekarskiego CMUMK. Po studiach rozpoczął specjalizację w Zakładzie Patomorfologii Klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy, podjął pracą jako nauczyciel akademicki na Wydz. Lekarskim CM UMK. W 2013 r. obronił pracę doktorską, stopień dr hab. uzyskał w 2019 r. Obszarem badań są rozwiązania technologiczne w medycynie, czego efektem jest wynalazek "prowadnica igły biopsyjnej" chroniony patentem. Jest autorem licznych wdrożeń technologicznych z zakresu cyfrowej patologii oraz analizy obrazu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Od 2019 r. jest przewodniczącym Oddziału Bydgoskiego Polskiego Tow. Patologów. Od 2020 r. jest koordynatorem Zakładu Patologii Nowotworów i Patomorfologii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, kieruje Zakładem Patomorfologii, Placentologii i Hematopatologii Klinicznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

7.    Prof. dr hab. Marcin Woźniak 
- studiował na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Na drugim roku studiów dołączył do zespołu Pracowni Genetyki Nowotworów Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu i rozpoczął studia w trybie indywidualnym. Po studiach zajął się użyciem techniki PCR. Interesowało go zastosowanie technik biologii molekularnej w kryminalistyce i badaniu pokrewieństwa. W 1996 r. podjął pracę w Katedrze Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Inicjował projekty badawcze mające na celu wykorzystanie nowoczesnych technologii w kryminalistyce. Jako ekspert w dziedzinie badania śladów biologicznych otrzymał zaproszenie do grona specjalistów opracowujących krajowe rekomendacje w genetyce sądowej. Efektem tych prac są publikacje, które stały się podstawą procedur wykorzystywanych w laboratoriach kryminalistycznych. Jako biegły wydaje opinie na potrzeby wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Jest autorem i współautorem ekspertyz z dziedziny genetyki sądowej dot. badania śladów biologicznych, identyfikacji osób zaginionych oraz analizy pokrewieństwa.

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego

1.    Prof. dr hab. Mariusz Mróz - dyrygent związany z Akademią Muzyczną od 2016 r. Prowadzi chór wydziałowy Akademii Muzycznej. Jest dyrygentem Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Koncertował na scenach krajowych i zagranicznych Interesuje się muzyką cerkiewną, barokową, współczesną i socjologią muzyki. Wśród koncertów można wymienić koncerty oratoryjne z muzyką Bacha, Mozarta, Beethovena, Rossiniego, Ramireza, Kilara, Szymanowskiego, Orffa, Nowowiejskiego. Wziął udział w wielu konkursach i festiwalach chóralnych. Uzyskał 55 nagród oraz wyróżnień. Przygotowuje spektakle teatralne i operowe. Jest jurorem na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Młodzieżowych i Chórów Młodych „RAINBOW” – St. Petersburg (Rosja).

Politechnika Bydgoska im. J. i J. Śniadeckich

1.    Prof. dr hab. inż. Roman Rolbiecki - jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydz. Rolnictwa i Biotechnologii w Katedrze Przyrodniczych Podstaw Rolnictwa i Ogrodnictwa w Pracowni Melioracji i Agrometeorologii. Należy do pracowników wyróżniających się w działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Od 1996 r. związany jest z Pracownią Melioracji i Agrometeorologii PBŚ. Przyczynił się znacząco do zwiększenia znaczenia Pracowni tak, iż stała się ona wiodącym ośrodkiem naukowym w kraju w zakresie nawadniania roślin. Potwierdzeniem tego jest organizacja 8 Sympozjów. Od 2016r. pełni funkcję Wydziałowego Koordynatora programu Erasmus+. Od 2015 r. jest członkiem Komitetu Nauk Agronomicznych Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN oraz decyzją Wojewody KP Rady Partnerstw Wodnych Województwa KP.