logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nowi profesorowie na bydgoskich uczelniach




Prezydent Rafał Bruski spotkał się w środę (20.12) z nowo powołanymi profesorami bydgoskich uczelni wyższych i rektorami.


W bydgoskim ratuszu Prezydent Rafał Bruski spotkał się z nowo mianowanymi profesorami bydgoskich uczelni. Profesorowie otrzymali od prezydenta listy gratulacyjne i symboliczne upominki. - Nadanie tytułu profesora jest uhonorowaniem Państwa znaczącego dorobku naukowego. Gratuluje osiągnięć naukowych, z których wiedzę czerpać będą pokolenia. Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym – mówił podczas spotkania prezydent Rafał Bruski.

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego


1. Prof. dr hab. Małgorzata Furche – Jurczyk
  - ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Primus Inter Pares. Posiada w repertuarze utwory: solowe, symfoniczne, kameralne, i przeznaczone na duet fortepianowy z perkusją. Dokonała prawykonań utworów współczesnych kompozytorów m.in. wszystkie utwory fortepianowe i kameralne Aleksandry Brejzy. Pracuje w Katedrze Fortepianu, jest jurorem na konkursach pianistycznych i konsultantem ds. fortepianu z ramienia Centrum Edukacji Artystycznych.
2. Prof. Joanna Krempeć – Kaczor - kontrabasistka ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy. Prowadzi klasę kontrabasu w rodzimej uczelni, w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy i Toruniu. Pracuje jako muzyk – solista Orkiestry Symfonicznej FP. Jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej i jurorem konkursów kontrabasowych i przesłuchań CEA. Ma na koncie kilka solowych albumów CD i nagranie video z Orkiestrą FP. Gra na kontrabasie zbudowanym przez włoskiego mistrza Giuseppe Pedrazzini z przełomu XIX i XX w.
3. Prof. Katarzyna Rajs - studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy ukończyła w klasie fortepianu  prof. K. Popowej-Zydroń. Nagrała komplet mazurków fortepianowych Romana Maciejewskiego. Jej student – Rafał Błaszczyk - znalazł się w składzie polskiej ekipy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Od marszałka woj. kujawsko - pomorskiego, dostała medal za zasługi na polu krzewienia kultury. Jest koordynatorem komisji rekrutacyjnej, członkiem Komisji Dyscyplinarnej ds. studenckich, przewodniczącą Wydz. Komisji Wyborczej. Plany naukowe związała z odkrywaniem i kultywowaniem polskiego dziedzictwa muzycznego, by przywrócić światu transkrypcje fortepianowe Romana Maciejewskiego.

Politechnika Bydgoska im. J. i J. Śniadeckich


1. Prof. Dariusz Piwczyński  - pracownik Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt - Katedra Biotechnologii i Genetyki Zwierząt, Przewodniczący Bydgoskiego Koła Polskiego Tow. Zootechnicznego i członek Zarządu Głównego. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół oceny zmienności genetycznej w populacjach owiec i bydła, wpływu automatycznego systemu doju na cechy produkcyjne i funkcjonalne krów oraz zastosowania nowoczesnych metod analizy statystycznej w opracowaniu danych z chowu i hodowli zwierząt gospodarskich. Realizuje zajęcia dydaktyczne w języku polski i angielskim z zakresu zastosowania narzędzi statystycznych w analizie danych biologicznych i technik komputerowych. Siedemnastokrotnie otrzymywał zespołowe nagrody JM Rektora.
2. Prof. Małgorzata Szczepanek - pracuje na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii - Pracownia Produkcji Roślinnej i Doświadczalnictwa PBŚ. Odbyła wiele krajowych i zagranicznych staży. Była opiekunem, promotorem i recenzentem prac dyplomowanych inżynierskich i magisterskich oraz promotorem doktorantów ze wszczętym przewodem doktorskim i pełniła funkcję promotora rozpraw doktorskich. Jest członkiem European Society for Agronomy, członkiem Komisji ds. rejestracji odmian roślin motylkowych i traw, powołanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komitetu Nauk Agronomicznych PAN.

Collegium Medicum im. L. Rydygiera UMK

1. Prof. Wojciech Kaźmierczak   - ukończył z wyróżnieniem Akademię Medyczną w Bydgoszczy, uzyskał specjalizację z dziedziny otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii a także otrzymał wyróżnienie Ministra Zdrowia za najlepiej w sesji zdany egzamin. Pracuje w Katedrze Otolaryngologii, Zakładzie Patofizjologii Narządu Słuchu i Układu Równowagi. Wydał publikacje dot. operacyjnego leczenia zaburzeń słuchu, wywołanych przewlekłymi stanami zapalnym, diagnostyką i leczeniem chorób narządów zmysłów, równowagi, szumów usznych, zaburzeń węchu i smaku. Prowadzi badania dot. chorób narządu głosu i mowy, a także przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych i patologii górnych dróg oddechowych. Pasjonuje się historią, w szczególności naszego regionu, która w jego opinii jest źródłem wiedzy o tym co nas czeka w przyszłości.
2. Prof. Aneta Krogulska - kierownik Katedry Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii CMUMK, jest pediatrą, alergologiem, ekspertem w dziedzinie alergii na pokarmy. Studia ukończyła na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii CMUMK w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 1 im. A. Jurasza. Zainteresowania badawcze dot. alergii na pokarmy, astmy i alergicznego nieżytu nosa, diagnostyki molekularnej, anafilaksji, mikrobiomu w alergii pokarmowej i zaparciach czynnościowych, nadreaktywności oskrzeli oraz eozynofilowego zapalenia przełyku u dzieci. Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Pediatrycznego Forum Profilaktyki Chorób Cywilizacyjnych.
3. Prof. Maciej Słupski  - chirurg, transplantolog, kierownik kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dra A. Jurasza. Pochodzi z Olsztyna, lecz w wieku licealnym związał się z Bydgoszczą. W szkole podstawowej i średniej uczęszczał także do szkoły muzycznej, lecz ostatecznie wybrał studia medyczne. Zapoczątkował przeszczepy wątroby w woj. kujawsko – pomorskim -  w 27.01.2017 r. dokonał pierwszego w Bydgoszczy i regionie przeszczepu wątroby, do 12.12.2022 r. wykonał 42 przeszczepienia.
4. Prof. Michał Wiciński - kierownik Katedry Farmakologii i Terapii oraz Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Lekarskiego CM UMK. Zajmuje się farmakologią eksperymentalną z zakresu neurofarmakologii, chorób układu krążenia, teorią receptorową i środkami psychoaktywnymi. Jest trzykrotnym laureatem konkursu „Wykładowca Roku”. W swoim nurcie badań skupia się na tematyce związanej z suplementami diety – ich jakością i potrzebą wprowadzania nowych postaci farmaceutycznych.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego

1. Prof. Tomasz Kuczur
- stopień doktora nauk politycznych uzyskał na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 2 lata później uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Wrocławskim z zakresu nauk społecznych. Jest Kierownikiem Katedry Współczesnych Systemów Politycznych i Administracyjnych na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji UKW. Jest ekspertem Kancelarii Senatu w zakresie opinii prawnych i członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. oceny wniosków rozliczeniowych po zrealizowanym projekcie/dofinansowaniu przez instytucje naukowo-badawcze w ramach programu "Wsparcie dla czasopism naukowych", na mocy powołania przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
2. Prof. Andrzej Zaćmiński - zatrudniony w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW. Z bydgoską uczelnią związany nieprzerwanie od ukończenia studiów. Jest kierownikiem katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Wydał ponad 80 publikacji z zakresu historii najnowszej Polski, stosunków międzynarodowych po II wojnie światowej, w szczególności: polskiej myśli zachodniej, historii Polski i emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii, parlamentaryzmu Polski Ludowej i historii regionu Kujaw i Pomorza po 1945 r. Nadzoruje prace w ramach polsko-serbskiego projektu badawczego „Polska i Jugosławia w XX wieku”, w którym uczestniczą naukowcy z różnych ośrodków akademickich w Polsce oraz państw bałkańskich.