Bydgoski Projekt Miejski „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” jest realizowany od roku 2017. II edycja została zainaugurowana podczas konferencji w piątek 16 listopada w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Głównym celem programu jest stworzenie wspólnej platformy działań dla bydgoskiej społeczności uczniowskiej, promujących postawę tolerancji i otwartości na ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny.
Chodzi także o uwrażliwienie młodych ludzi na zagadnienie tolerancji, akceptacji i wielokulturowości, rozwijanie empatii u młodzieży, przezwyciężanie stereotypów i uprzedzeń, a także promocja wiedzy o mniejszościach etnicznych.
W ramach tegorocznej edycji programu przygotowano szereg przedsięwzięć. To m. in. konkurs Mapa Tolerancji 3. W świecie memów , który polega na samodzielnym wykonaniu mema internetowego promującego otwartość i tolerancję, Giełda Tolerancji, a także debaty Demos Kratos”, Klubu Młodych Demokratów.
W trwającym roku szkolnym odbędą się także m. in. gra miejska „Open Your Mind II”, Długopisowy Przyjaciel II- Marzycielska Poczta, a także Festiwal Kultur.
Szczegółowy opis i harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie www. otwarta.bydgoszcz.pl
Warto wiedzieć:
Program „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” powstał na bazie kampanii Forum Obywateli Bydgoszczy zainicjowanej w styczniu 2017 roku pod nazwą „Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna”. Bydgoszczanie zrzeszeni w forum podjęli się szeroko pojętej działalności związanej z zapobieganiem nietolerancji, ksenofobii i agresji w relacjach społecznych.