logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Medal „Pro Patria” w SP 57 za zasługi w edukacji historycznej i patriotycznej młodzieży




Podczas inauguracji roku szkolnego 2024/2025 pani Barbara Górecka-Kanarkowska, dyrektor szkoły, i pani Hanna Jankowiak, nauczycielka historii oraz wiedzy o społeczeństwie, zostały uhonorowane Medalem „Pro Patria” za zasługi w propagowaniu wiedzy historycznej oraz kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodzieży.


W dniu 2 września 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 57 im. Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Bydgoszczy miała miejsce wyjątkowa dla społeczności lokalnej inauguracja roku szkolnego 2024/2025, podczas której wicewojewoda kujawsko-pomorski pan Piotr Hemmerling odznaczył obie panie Medalem „Pro Patria”. Odznaczenie to przyznawane jest w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

W uroczystości uczestniczyli m.in. pan Zbigniew Ostrowski Wicemarszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, pan Łukasz Krupa Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy, rodzice oraz uczniowie, którzy z entuzjazmem przyjęli wiadomość o wyróżnieniu swoich nauczycielek. Medal został przyznany na wniosek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który to reprezentował pan Włodzimierz Nekanda-Trepka, Sędzia Sądu Koleżeńskiego Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie i pan Piotr Pszczółkowski Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz.

Dzięki zaangażowaniu nagrodzonych, młodzież z Bydgoszczy i regionu miała okazję uczestniczyć w licznych projektach edukacyjnych: „Rok Żołnierzy Tułaczy”, „Niepodległa”, „Rok Wolności” czy „BohaterOn”. Ponadto w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych zrealizowano wiele projektów jak „Bydgoszcz – serce Pomorza i Kujaw”, „Bydgoszcz – miasto nad Brdą i nad Wisłą”, „Mój dziadek był śluzowym – od kroniki rodzinnej do historii miasta i kraju”, „Marian Rejewski, Leon Barciszewski oraz bezimienni bohaterowie we wspomnieniach rodziny i przyjaciół czyli od kroniki rodzinnej do historii miasta i kraju w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej”, „Bydgoszcz urzeka młode pokolenia”, „Ocalić od zapomnienia – industrialna przeszłość Bydgoszczy”, „Bohaterscy bydgoszczanie żyją póki o nich pamiętamy - czyli od kroniki rodzinnej do historii miasta i kraju w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej”, „Pozostaną wspomnienia dawnych dni czyli okres dwudziestolecia międzywojennego w mieście nad Brdą w 100 lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy”, „Bydgoska brama do historii czyli od marca 1981 do grudnia 1981 roku w czterdziestą rocznicę wydarzeń”, „Młodzi bydgoszczanie znają i szanują prawa człowieka” czy „Młodzi bydgoszczanie rozmiłowani w historii, tradycji i kulturze lokalnej świętują jubileusz 100–lecie działalności Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy”. Oprócz tego zorganizowano konkursy historyczne oraz wydarzenia upamiętniające najważniejsze momenty z historii Polski, w tym Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Powstaniu Warszawskim dla szkół podstawowych oraz Wojewódzki Konkurs Genealogiczny.