Miejsce konferencji nie było przypadkowe, ponieważ od 12 kwietnia 2022 roku w placówce działa Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej, zasłużonej nauczycielki szkoły, która posiadała dar łączenia ludzi rozmową.
Konferencję rozpoczął wykład adw. Karoliny Wilamowskiej z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy „Wdrażanie mediacji rówieśniczych w szkole”, który przedstawiał istotne kwestie dotyczące formy i zakresu mediacji rówieśniczych w placówkach oświatowych. Powyższa tematyka została uzupełniona wykładem dr Ewy Sygit–Kowalkowskiej z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego „Do przerwy 2:0. Co usłyszymy, kiedy dzieci mówią o trudnościach w relacjach – perspektywa psychologiczna”. O mediacjach, jako formie rozwiązywania konfliktów w rodzinie wykład zaprezentowała adw. Joanna Ogrodowicz z ORA „Mediacje rodzinne w relacjach rodzice–dzieci”.
Ponadto zostały zaprezentowane praktyczne wskazówki, jak założyć koła mediatorów rówieśniczych oraz jaką sporządzić dokumentację do ich przeprowadzania, w wykładzie Anny Masley z Lubuskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim „Korzyści społeczne z przeprowadzania mediacji rówieśniczych w szkołach – doświadczenia praktyka” a także w wykładzie Anny Wiśniewskiej, koordynatora mediacji rówieśniczych w Zespole Szkół nr 24 w Bydgoszczy „Szkolne koło mediatorów w praktyce”.
Podczas konferencji zostały zorganizowane w czterech salach lekcyjnych warsztaty dla uczniów placówek oświatowych „Na tropie supermocy – mediacja zamiast szkolnej przemocy”, które poprowadzili opiekunowie mediacji rówieśniczych z Zespołu Szkół nr 24 pod kierunkiem adw. Emilii Krejza-Srockiej, członka Izby Adwokackiej w Białymstoku.
Wydarzenie było również dobrą okazją dla Leszka Sobieraja dyrektora Zespołu Szkół nr 24 oraz adw. Jarosława Wyrębskiego wraz z mediatorami rówieśniczymi do wręczenia statuetki „Przyjaciela Centrum” osobom, które wspierają pracę Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej oraz prowadzą działania na rzecz mediacji szkolnych i mediacji rówieśniczych na terenie miasta Bydgoszczy.
Na zakończenie goście mogli zobaczyć pokaz mediacji rówieśniczych przygotowany przez uczniów, którzy pełnią rolę mediatorów rówieśniczych w placówce w ciągu roku szkolnego.
Projekt „Leksykon mediacji rówieśniczej - konferencja dla dyrektorów i mediatorów szkolnych bydgoskich szkół” został sfinansowany ze środków Bydgoskiego Grantu Oświatowego oraz Programu Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2021-2030.
Warto wiedzieć
Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej przy Zespole Szkół nr 24 w Bydgoszczy serdecznie zaprasza w maju i czerwcu br. na dyżury mediatorów szkolnych, które skierowane są dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli z terenu Bydgoszczy. Mediacje w placówkach oświatowych prowadzone są w sytuacjach konfliktowych na linii uczeń–uczeń, ale również pomiędzy uczniem i nauczycielem, nauczycielami, dyrekcją, rodzicami czy innymi pracownikami placówki oświaty.