Uroczyste odsłonięcie będzie miało miejsce 19 października 2019 r., o godzinie 12.00 w Domu Leona Wyczółkowskiego , ul. Mennica 7. Obraz będzie włączony w stałą ekspozycję prezentowaną w Domu Leona Wyczółkowskiego. Muzeum planuje także działania edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych związane z twórczością patrona Muzeum. Program obejmie zajęcia zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla zorganizowanych grup szkolnych, a jego celem jest przybliżenie uczestnikom życia i twórczości Leona Wyczółkowskiego. Ze względu na obraz „Las”, który dołącza do kolekcji, tematyka warsztatów i zajęć skoncentrowana będzie wokół tematu przyrody.
Kupno obrazu możliwe było dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Bydgoszczy.
Harmonogram zajęć:
- „W pracowni Mistrza Leona. Pastel i gwasz.” – warsztaty dla osób indywidualnych.
- 7 i 21 listopada 2019 r., godz. 16.15-18.15, Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7, Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6
W pierwszej części spotkania, uczestnicy wraz z pracownikiem muzeum (kuratorem, edukatorem) zapoznają się z ekspozycją w Domu Leona Wyczółkowskiego, a w szczególności z zakupionym dziełem pt. „Las”.
W drugiej, w specjalnie zaaranżowanej na pracownię sali w Centrum Edukacji Muzealnej, wezmą udział
w warsztatach prowadzonych przez artystę specjalizującego się w technice pastelu. Celem spotkania będzie rozbudzenie w uczestnikach wrażliwości artystycznej oraz nabycie i/lub rozwinięcie umiejętności posługiwania się pastelami.
- „Tajemnice górskiego lasu” – lekcja z warsztatami dla uczniów klas I-VI SP.
- Liczba spotkań: 2
Uczestnicy lekcji w Domu Leona Wyczółkowskiego, wyruszą w „wędrówkę” po górskim lesie. W trakcie spotkania poznają jego mieszkańców oraz wysłuchają tradycyjnych tatrzańskich legend i opowieści. W części warsztatowej powstanie praca plastyczna z użyciem kredek – pasteli.
- „Młoda Polska, góry i las” – lekcja dla uczniów klas I-IV Liceum.
- Liczba spotkań: 2
Tatrzańska przyroda i górski pejzaż były jednym z głównych wątków literatury i sztuki Młodej Polski. Zajęcia przybliżą uczestnikom fenomen fascynacji Tatrami ludzi żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość poznania dzieł Leona Wyczółkowskiego zainspirowanych Tatrami i górami,
w tym również zakupionego dzieła. W czasie lekcji, posługując się fragmentami dzieł poetyckich, będą poszukiwane związki pomiędzy literaturą a malarstwem.
- „Skarby tatrzańskiego lasu” – warsztaty rodzinne.
- 3 listopada 2019 r., godz. 11.00, Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6
Warsztaty są planowane w ramach „Niedzieli w Muzeum” – stałego cyklu spotkań przeznaczonych dla rodziców z dziećmi. Planowane spotkanie będzie poświęcone tematyce lasu i przyrody w sztuce. Rozpocznie się w Domu Leona Wyczółkowskiego, gdzie uczestnicy na podstawie prac Mistrza (w tym obrazu „Las”) poznają florę i faunę Tatr, a następnie będą wykonywać lampiony zainspirowane jesiennym krajobrazem.
Podpis do fotografii: Leon Wyczółkowski „Las” własność Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy