W ramach akcji zorganizowano w sumie cztery spotkania – w tym na UTP, które było spotkaniem podsumowującym cały cykl, wzięło udział ok. 500 uczniów. Akcja ma na celu ostrzeżenie młodych ludzi przed tragicznymi skutkami niefortunnych skoków do wody. W ten sposób chcemy dotrzeć do jak największej liczby młodych, zdrowych, pełnych optymizmu i chęci życia ludzi, aby uświadomić im, jak poważne i nieodwracalne konsekwencje może mieć chwila nierozwagi.
Każdego roku, zwłaszcza w okresie wakacji, setki młodych ludzi w wyniku nierozważnego skoku do wody, doznaje urazu rdzenia kręgowego, w konsekwencji którego stają się osobami niepełnosprawnymi, poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Skutki społeczne takich wypadków to m.in. zaburzenie procesu edukacji, problemy w zdobyciu zawodu, pracy oraz wymaganie stałej opieki innych osób.
O skutkach urazu kręgosłupa młodym ludziom opowiedział dr n. med. Stanisław Krajewski, specjalista rehabilitacji, fizjoterapeuta w Klinice Neurochirurgii i Chirurgii Głowy 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Z kolei Adrian Boruta, ratownik medyczny oraz ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, omówił i zaprezentował zasady udzielania pierwszej pomocy osobom z podejrzeniem urazu kręgosłupa. Ta część spotkania połączona była z działaniami praktycznymi – w rolę poszkodowanych i ratujących wcielili się ochotnicy wyłonieni spośród uczestników spotkania.
O swoich doświadczeniach i konsekwencjach wypadków opowiedziało trzech bydgoszczan, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich w wyniku doznanych urazów po skoku do wody. Mirosław Piesak to znany bydgoski paraolimpijczyk, który został sparaliżowany 35 lat temu, w wieku 24 lat. Paweł Dzik, 29-latek, na wózku porusza się od sześciu lat, a Krzysztof Kranz – pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych, główny organizator i pomysłodawca akcji, urazu kręgosłupa doznał w wieku 17 lat i od tego czasu, czyli od 25 lat porusza się na wózku.
W czasie spotkania wyemitowany został spot filmowy pt. „Ostatni skok”, przygotowany w ub.r. przez miasto Białystok na potrzeby podobnej akcji.
Współorganizatorem cyklu spotkań z młodzieżą „Głową dna nie przebijesz” była Straż Miejska w Bydgoszczy.