Budynek ten powstał w latach 1908-10 z inicjatywy Rady Miejskiej w Bydgoszczy. Zbudowano go na planie litery L. Gmach jest rozczłonkowany na kilka części. Najbardziej zwartą i reprezentacyjną część obiektu zlokalizowano od skrzyżowania ulic Staszica i Reymonta. To właśnie w tej części ulokowano też aulę.
Podwieszany sufit sprzed ponad 100 lat
Aula położona jest na drugim piętrze w południowym skrzydle głównego gmachu. Prowadzą do niej dwa wejścia. Pomieszczenie posiada wiele zdobień i detali takich jak np. łukowe okna, boazerie, gzymsy, pilastry, zdobione belki. Aule nakrywa sklepienie z zaokrąglona fasetą z przerwami. Konstrukcję niepowtarzalnego przestrzennego sufitu wykonano z prętów i stalowej siatki przymocowanych do znajdujących się nad sufitem drewnianych belek i stalowych profili.
Obecnie przygotowujemy się do pierwszego etapu prac konserwatorskich w auli. Zakłada on między innymi wzmocnienie podwieszonego sufitu, oczyszczenie i konserwację konstrukcji stalowej oraz naprawę i impregnację drewnianych belek. Wstępnie zakładamy, że prace zajmą niespełna pół roku.
W ostatnich latach w gmachu przeprowadzono również kapitalny remont dachu. Odrestaurowano również część, gdzie znajdują się sale do nauki języków obcych.
Szkoła pełna sukcesów
Od 1911 w budynku przy ul. Staszica 4 mieściła się niemiecka Szkoła Miejska, a w latach 1921–1939 – Żeńskie Gimnazjum Humanistyczne Miasta Bydgoszczy. W czasie okupacji do końca wojny istniała niemiecka szkoła średnia. Po wojnie budynek przez kilka miesięcy pełnił rolę szpitala. We wrześniu 1945 budynek przejęło Gimnazjum i Liceum Miejskie. Pięć lat później szkoła zmieniła nazwę na VI Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Licealnego. Od 1964 roku szkoła działa jako VI Liceum Ogólnokształcące. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Szkoła słynie z osiągnięć swoich uczniów w wielu różnorodnych olimpiadach przedmiotowych i konkursach – zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Wśród nich co roku najwięcej uczniów zdobywa laury w olimpiadach z przedmiotów ścisłych.
\Fot. vilo.bydgoszcz.pl