Monumentalny 8-kondygnacyjny gmach pomieści m.in. cztery sale koncertowe – symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta. Elewacja od strony ulicy Kamiennej będzie wykonana z jasnoszarej ręcznie formowanej cegły.To trwały i ekologiczny materiał i zarazem nawiązanie do funkcjonującej niegdyś w tym rejonie miasta cegielni. Cegła zostanie też zastosowana na 3-kondygnacyjnej „zwyżce” od strony glinianki.
Większa część elewacji od strony południowej będzie natomiast przeszklona.
Nowy kampus będzie budynkiem pasywnym, zasilanym w ciepło i chłód poprzez gruntowe pompy ciepła. Energię elektryczną wytworzą również panele fotowoltaiczne. Wszystkie pomieszczenia będą wyposażone w urządzenia z wysokosprawnym odzyskiem ciepła. Obiekt w trakcie swojego funkcjonowania będzie minimalizował wpływ na środowisko naturalne. Cały kampus zajmie powierzchnię około 3 hektarów. Prace budowlane o wartości prawie 400 mln zł wraz z wyposażeniem obiektu planowo mają zakończyć się w 2026 roku.
Inwestycja od początku jest wspierana przez bydgoski samorząd. Już w 2012 roku z myślą o rozwoju uczelni prezydent Bydgoszczy zaproponował budowę nowego gmachu, zamiast pozyskiwania starszych nieruchomości wymagających przebudowy.
Działkę o wartości 9 mln zł już w 2014 toku na rzecz uczelni nieodpłatnie przekazało uczelni miasto Bydgoszcz. W 2018 roku uchwalony został przez Radę Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający nową inwestycję. Miasto wykona również niezbędne drogi dojazdowe.
Inwestycja w liczbach:
- Wartość prac budowlanych – 393 mln zł
- Liczba kondygnacji głównego gmachu – 8
- Liczba wszystkich pomieszczeń – 644
- Liczba sal koncertowych – 4
- Powierzchnia kampusu – 3 hektary