logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

W Bydgoszczy dobrze się mieszka - ranking portalu RynekPierwotny.pl




Bydgoszcz zajęła 25 miejsce wśród 380 powiatów w rankingu „Gdzie mieszka się najlepiej” przygotowanym przez portal RynekPierwotny.pl. Kryteriami były m. in. stopa bezrobocia i przeciętne wynagrodzenie mieszkańców.


Portal RynekPierwotny.pl przygotował ranking powiatów, w których mieszkańcom żyje się najlepiej. Pod lupę wzięto 380 powiatów i miast na prawach powiatu i poddano analizie najważniejsze wskaźniki dotyczące jakości życia. Kryteriami branymi pod uwagę były następujące wskaźniki:
- przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto za 2015 r. (waga 40 proc.)
- stopa bezrobocia rejestrowanego za 2016 rok (waga 35 proc.)
- przestępstwa stwierdzone przez Policję na 1 tys. mieszkańców w 2016 roku (waga 15 proc.) 
- liczba dzieci w wieku 3 -5 lat przypadających na jedno miejsce w placówce wychowania przedszkolnego w 2015 roku (waga 10 proc.)

W rankingu Bydgoszcz znalazła się na mocnej, 25 pozycji z sumą punktów 23,80. To najwyżej lokowane miasto w rankingu z naszego regionu.

Warto przypomnieć, że bezrobocie w naszym mieście jest coraz niższe – według szacunku Powiatowego Urzędu Pracy na koniec czerwca stopa bezrobocia wyniosła w Bydgoszczy 4,3 proc.
Już w maju, kiedy statystyki pokazały bezrobocie 4,4 proc., osiągnęliśmy poziom, jakiego nie było od 10 lat. Tak niskiego wskaźnika nie odnotowano od czasu powstania powiatów, czyli od 1999 r. Wcześniej stopę bezrobocia wyliczano bowiem dla obszaru, który podlegał Rejonowemu Urzędowi Pracy (Bydgoszcz wraz z gminami ościennymi).

Poniżej 8 tys. bezrobotnych mieszkańców ostatni raz mieliśmy w listopadzie 2008 r. (7.432 osoby). Później liczba osób pozostających bez pracy stale rosła. Najwyższy poziom osiągnęła w kwietniu 2013 r., kiedy w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy zarejestrowanych było 15.403 bezrobotnych mieszkańców.

Autorzy rankingu RynekPierwotny.pl przygotowując zestawienie stwierdzili, że „rankingi ogólnych warunków życia często obejmują tylko największe miasta. Tymczasem wiele podmiejskich lokalizacji również jest bardzo atrakcyjnych osadniczo. Zatem warto było sprawdzić, jak w 380 powiatach i miastach na prawach powiatu, różnią się najważniejsze wskaźniki dotyczące jakości życia. Taki ranking może być ciekawy dla młodych osób, które zastanawiają się nad miejscem zakupu mieszkania”.

O rankingu:
Wartości poszczególnych wskaźników dla 380 lokalizacji posłużyły do obliczenia pozytywnych i negatywnych odchyleń od przeciętnego poziomu (mediany). Odchylenia względem mediany później przeliczono na punkty (1% pozytywnego odchylenia = +1 punkt, 1% negatywnego odchylenia = -1 punkt) z uwzględnieniem różnej wagi poszczególnych wskaźników. Ostateczny wynik każdego miasta lub powiatu, został przeniesiony na skalę od 0 punktów (najgorszy wynik) do 100 punktów (najlepszy wynik).

Szczegółowe wyniki w linku: https://media.propertygroup.pl/uploa...iatow_2017.pdf