Znamy finalistów AURORY

W niedzielny (30 czerwca) Teatr Polski w Bydgoszczy przedstawił finalistów i finalistki czwartej edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Jury do finału zakwalifikowało 5 sztuk z Białorusi, Polski, Bośni i Hercegowiny i Serbii.

Jury obradowało w składzie: Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Lubomira Piotrowska. Po przeczytaniu 268 tekstów z 19 krajów jurorzy jednogłośnie zakwalifikowali do finału konkursu następujące sztuki:

•  „Say hi to Abdo“ autorstwa Mikity Ilyinchyka (Białoruś);
  • „Norman Freeman“ autorstwa Agnieszki Jelonek (Polska);
  • „The F Word“ autorstwa Lejli Kalamujić (Bośnia i Hercegowina), *tłumaczenie z języka bośniackiego na angielski Mirza Purić;
  • „Where the Glowing Trees Are“ autorstwa Niny Plavanjac (Serbia);
  • „Luter / Von Bora“ autorstwa Adriana Szafrańskiego (Polska).

Wybrane teksty zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych w listopadzie podczas drugiego tygodnia XXIII edycji Festiwalu Prapremier. Dodatkowo, na tegorocznej long liście sztuk rekomendowanych przez jury teatrom do wystawienia znalazły się teksty:

• „Имею наглость Быть“ / „Mam prawo być“ / „I’ve got right to be“ Diana Balyko (Białoruś);
  • „Delivery Heroes. Bohaterowie na wynos“ Konrad Marek Cichoń i Andrzej Błażewicz (Polska);
  • „Dybuki“ Jolanta Fainstein (Polska),
  • „Maria Zosia Ania Frania, służąca nie jest do gadania!“ Klaudia Gębska (Polska),
  • “NOX” Ignat Mihai (Rumunia), tłumaczenie z języka rumuńskiego na angielski Andreea Roxana Bell
  • „Orfeo“ Patrycja Kowańska (Polska);
  • „Goodbye, Henichesk“ Lena Kudaieva (Ukraina);
  • „Jałowcowa 14“ Julia Lange (Polska);
  • „Terzetto“ Marita Liparteliani (Gruzja);
  • „Tęsknię za domem“ Radosław B. Maciąg (Polska);
  • „The New Woman“ Ida Marinić (Chorwacja);
  • „Ґражда“ / „Grażda“ / Oleg Mikhailov (Ukraina);
  • „Negotiating Peace“ Jeton Neziraj (Kosowo), tłumaczenie z języka albańskiego na angielski Suzana Vuljevic;
  • „Możliwości naszych domów“ Eliasz Niezgoda (Polska);
  • „Barbarians of onion kind“ Kateryna Penkova (Ukraina);
  • „Мааа, болить“ / „To boli“ / „It hurts“ Grigory Semenchuk i Yurii Vovkohon (Ukraina);
  • „Bad Connection“ Iryna Serebriakova i Valeriia Treshchova (Ukraina);
  • „URODA“ Raman Shytsko (Białoruś);
  • „Cudze twarze“ Natalia Sara Skorupa (Polska);
  • „Fern Flower“ / „Paparac-kvietka“ Renata Talan (Białoruś);
  • „NEKRŠTENI DANI“ / „NIECHRZCZONE DNI“ Bojan Tasić (Serbia), tłumaczenie z języka serbskiego na polski Katarzyna Ewa Stojičić;
  • „Kiedy stopnieje śnieg“ Tomasz Walesiak i Katarzyna Minkowska (Polska);
  • "Wszystko pamiętam (Scenki z kilku żyć)“ Magdalena Włodarska (Polska).

Konkurs kierowany jest do dramatopisarzy i dramatopisarek z krajów Centralnej i Wschodniej Europy, Bałkanów, Kaukazu i Azji Centralnej: Polski, Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Finlandii, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Kosowa, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy, Uzbekistanu i Węgier. Kraje AURORY łączą wspólne, czy podobne, doświadczenia historyczne, ekonomiczne i emancypacyjne.
Celem konkursu jest wspieranie twórczości, poszukiwanie nowego języka teatralnego i wyłonienie najciekawszych tekstów, które podejmują̨ tematy istotne dla współczesności, zmuszają̨ do refleksji, pogłębiają̨ wiedzę o świecie innych kultur. Finałowy tydzień AURORY jest miejscem spotkań i wymiany doświadczeń artystów i artystek z szeroko pojmowanego „regionu”.