
czwartek (17.07) w siedzibie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO przy ul. Szubińskiej odbyła się oficjalna ceremonia przekazania obowiązków zastępcy dowódcy JFTC. Po trzech latach służby nasze miasto opuszcza czeski gen. Petr Svoboda.
- Pragnę serdecznie podziękować Panu Generałowi za dotychczasową współpracę, wielokrotnie okazywaną życzliwość i wsparcie. Z dużym sentymentem będę wspominał wszelkie wspólne inicjatywy, szczególnie te podejmowane na rzecz lokalnej społeczności, takie jak Dzień NATO, rocznicowe obchody JFTC, a także uroczystości państwowe i samorządowe, w czasie których mogliśmy liczyć na Pana niezawodną obecność. Stał się Pan prawdziwym przyjacielem Bydgoszczy. Zawsze będzie Pan w "polskiej stolicy NATO" mile widziany - mówił obecny na uroczystości Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Gen. Svoboda otrzymał odznakę honorową NATO MP COE oraz złoty medal Wojska Polskiego, który wręczył mu dowódca JFTC gen. dyw. Bogdan Rycerski.
Nowym zastępcą dowódcy i szefem sztabu JFTC został gen. bryg. Zoltan Barany. W wojsku służy od 1989 roku. Brał udział w misjach pokojowych w Kosowie i Afganistanie. Szkolił się m.in. w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Przez najbliższe trzy lata pełnić będzie służbę w Bydgoszczy.
- Jestem głęboko przekonany, że nasze miasto stanie się na czas pełnienia przez Pana służby w najstarszej jednostce sojuszu obecnej w grodzie nad Brdą i Wisłą prawdziwym domem pełnym przyjaciół - dodał Prezydent Bruski.
Polska stolica NATO
Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre) działa w Bydgoszczy od 2004 roku. Zadaniem JFTC jest szkolenie oficerów z krajów wchodzących w skład NATO oraz krajów współdziałających w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju , a także upowszechnianie najnowszych technologii i rozwiązań w zakresie działań na szczeblu taktycznym.
W Bydgoszczy swoje siedziby mają także: 3. Batalion Łączności NATO (3rd NATO Signal Battalion), Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (NATO Military Police Centre of Excellence) oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units Poland), Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy (NATO Communications and Information Agency Bydgoszcz), a także najmłodsza jednostka - Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC).
Obecność tak licznej reprezentacji wpływa na ugruntowanie pozycji Bydgoszczy jako "polskiej stolicy NATO", a także na promocję naszego miasta w świecie.