logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zabytkowy gmach po remoncie




Zakończył się remont zabytkowego gmachu Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych na Szwederowie. Budynek zapewni podopiecznym BZPOW jeszcze lepsze warunki i opiekę. Z dziećmi i opiekunami podczas festynu spotkał się Prezydent Rafał Bruski.


- Cieszę się, że mogę się z Wami spotkać przy okazji zakończenia remontu gmachu, który w tej chwili jest Waszym domem. Chcieliśmy stworzyć Wam jeszcze lepsze warunki i widząc efekty, chyba nam się udało. Dziękuję Panu dyrektorowi Jankowskiemu, wszystkim pracownicom i pracownikom BZPOW. Wasza rola, opiekunów zapewniających na co dzień wsparcie, ciepło i opiekę, motywację do działania, wiarę we własne siły i możliwości, jest nieoceniona. Bardzo Wam za tę pasję i zaangażowanie dziękuję – mówił Prezydent Rafał Bruski. 

Gmach przy ul. Traugutta 5 to zabytkowy budynek wzniesiony w latach 1905-07. Ufundował go radny Heinrich Dietz, który w testamencie ustanowił fundację na rzecz budowy domu sierot. Projekt wykonał miejski radca budowlany Carl Meyer, autor wielu wspaniałych gmachów zdobiących miasto. Obok domu mieszkalnego wzniesiono oddzielny budynek mieszczący sale zabaw, gimnastyczną oraz pomieszczenia gospodarcze. Na potrzeby domu miasto przekazało przyległy teren o powierzchni 2 ha z przeznaczeniem na ogród warzywny i sad. Był to pierwszy Dom Sierot w Bydgoszczy. Budynek prawie przez cały czas użytkowany był z myślą o opiece nad dziećmi, które straciły rodziców. W okresie okupacji hitlerowskiej Niemcy urządzili w budynku siedzibę dla organizacji Hitlerjugend. W 1996 roku, w ramach obchodów jubileuszu 650-lecia Bydgoszczy, na murze ogrodzenia umieszczono tablicę pamiątkową dedykowaną pamięci H. Dietza. Budynek główny od czasów powstania zachował prawie niezmieniony wygląd zewnętrzny. Trzypiętrowy gmach ma historyzujące elewacje z czerwonej cegły, urozmaicone tynkowanymi płycinami. Jest piętrowy, podpiwniczony, z poddaszem, nakryty dachami dwuspadowymi. W 2019 roku przeprowadziliśmy prace przy elewacji (oczyszczenie i konserwację cegieł, wymianę uszkodzonych elementów oraz wymianę zapraw, które nie uwzględniały zabytkowego charakteru obiektu), które kosztowały 170 tysięcy złotych.

Jeszcze lepsze warunki dla dzieci 

Dzięki zakończonej właśnie inwestycji obiekt został dostosowany do funkcjonowania dwóch mniejszych placówek, które mają otoczyć wychowanków jeszcze lepszą opieką. Zgodnie z nowymi przepisami, placówki opiekuńczo-wychowawcze nie powinny posiadać oddziałów większych niż 14-osobowe. Aktualnie oba oddziały są zapełnione w 100-procentach – w obu przebywają dzieci z nieuregulowaną sytuacją rodzinną w wieku od 2 do 18 lat.
Remont obejmował przebudowę i modernizację pomieszczeń budynku Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ulicy Traugutta 5, uwzględniającą podział na dwie placówki typu interwencyjnego wraz ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń biurowych na mieszkalne na piętrze i pomieszczeń mieszkalnych na biurowe na poddaszu. w ramach przebudowy wymieniono i zmodernizowano infrastrukturę techniczną budynku (w tym wymieniono instalację wod-kan, elektryczną, teletechniczną, wentylacyjną. Budynek został dostosowany do obowiązujących przepisów p.poż. oraz warunków technicznych.
W ramach inwestycji zaprojektowano montaż schodołazu, który umożliwi osobom z niepełnosprawnością dostęp z poziomu spocznika schodów zewnętrznych na parter budynku. Przebudowane zostały instalacje elektryczne i sanitarne. Wykonana została wentylacja mechaniczna i instalacja klimatyzacyjna.
Wykonawcą robót była Firma MALIBUD, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Inwestycja objęta jest 7-letnią gwarancją. I etap (właśnie zakończony) kosztował blisko 5 mln złotych. 
Dzięki pozyskaniu dofinansowania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, przygotowujemy się do II etapu inwestycji. Roboty budowlane wykonane zostaną na podstawie zadania pn. „Remont konserwatorski i modernizacja dachu budynku Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Traugutta 5”. Łączne nakłady szacowane są na ponad 3,5 mln złotych. Przygotujemy się do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Okres realizacji: 2024-2025.


Warto wiedzieć
W skład BZPOW wchodzą obecnie następujące placówki: Placówka interwencyjna nr 1 i 2 przy ul. Traugutta 5, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu specjalistyczno-terapeutycznego przy ul. Stolarskiej, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu interwencyjnego przy ul. Stolarskiej, Hostel, Bora Komorowskiego 22, Bora Komorowskiego 57, Bora Komorowskiego 59, Bora Komorowskiego 63, Popiełuszki 1, Grunwaldzka 49, Plac Chełmiński, Szkoła Podstawowa nr 55. Od początku istnienia placówka była przeznaczona dla dzieci – początkowo jako sierociniec prowadzony przez siostry zakonne, następnie jako Państwowy Dom Dziecka, od 1978 roku – Pogotowie Opiekuńcze, a w 2006 roku decyzją Rady Miasta przekształca się w Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. BZPOW jest placówką wielofunkcyjną, koedukacyjną, zapewniającą dzieciom i młodzieży, częściowo lub całkowicie pozbawionym opieki rodzicielskiej, całodobową opiekę i wychowanie oraz wsparcie przez cały okres pobytu dziecka.
Więcej TUTAJ.