- Dzisiaj dziękujemy tym, którzy ze służeniem seniorom idą w świat. Są aktywni i sami do tej aktywności namawiają seniorów. Naszą rolą jako miasta jest ułatwianie, wspieranie, zabezpieczanie środków na wydarzenia dla seniorów, które w Bydgoszczy odbywają się przez cały rok. Dziękuję za Państwa zaangażowanie, które gwarantuje jakość imprez. Nie byłoby tego entuzjazmu, tak ważnego przy każdym z wydarzeń - mówił Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Święto seniorów organizowane jest w naszym mieście od 2016 roku (z przerwą z powodu w latach 2020-2021). Regularnie gromadzi wielu starszych mieszkańców zainteresowanych aktywnym stylem życia i zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianym zdrowiem.
W tym roku Bydgoskie Dni Seniorów odbywały się przez cały tydzień, w dniach 14-21 października.Wzięło w nich udział blisko tysiąc osób. Centrum Seniorów „Dworcowa 3” zmieniło się w przestrzeń, w której seniorzy mogli spędzić wspólnie czas. Tydzień im poświęcony wypełniony był wykładami i warsztatami o różnorodnej tematyce i ofertą bydgoskich instytucji. W programie były: wykłady, zajęcia sportowe i taneczne, muzyczne spotkania, punkty konsultacyjne ZUS, KMP i US.
- Bydgoski Dzień Seniora rozpoczął się od jednego dnia. W ubiegłym roku było to dwudniowe wydarzenie. W tym roku siedmiodniowe, wypełnione wieloma interesującymi i inspirującymi wydarzeniami. To wasza zasługa, waszej aktywności. Dziękuje w imieniu seniorów Pani Dorocie Glazie, dyrektorce Biura Aktywności Społecznej i całemu zespołowi, którzy przez cały rok przygotowuje wydarzenia poświęcone seniorom, tak by w naszej pięknej Bydgoszczy dobrze się nam żyło - mówiła Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów.
Przypomnijmy, że od 15 do 23 czerwca br. miała miejsce Seniorada – tydzień międzypokoleniowy, w czasie którego odbyło się 105 wydarzeń (o kilkadziesiąt więcej niż w roku ubiegłym). Wydarzenia odbywały się w 25 różnych lokalizacjach, niemal w każdej części miasta. Seniorzy wybierali interesujące dla siebie zajęcia oraz wydarzenia – od warsztatów robienia kapeluszy, jogi, warsztatów malowania obrazów czy spotkań szachowych aż po disco party, czy energiczną zumbę. Oczywiście jak sama nazwa „tydzień międzypokoleniowy” wskazuje Seniorada nie była tylko i wyłącznie przeznaczona dla tych najstarszych, wiele atrakcji w programie imprezy było skierowanych również do najmłodszych np. dzień cyrku, warsztaty z układania klocków lego, festyn rodzinny. Każda osoba, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy zainteresowań w programie wydarzenia znalazła coś dla siebie.
Podczas poniedziałkowej gali wyróżniono osoby zasłużone w pracy dla seniorów. Upominki z rąk Prezydenta Rafała Bruskiego i Marii Gałęskiej odebrały: Renata Repińska, Danuta Rybarczyk i Krystyna Szarafińska.
Zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz wręczyła natomiast podziękowania za Senioradę i Przemarsz Kapeluszowy.
Otrzymali je: Bydgoska Rada Seniorów, Młodzieżowa Rada Miasta, MDK nr 4 w Bydgoszczy, Zespół Pieśni i Tańca "Płomienie", Zespół Szkół Mechanicznych na 1 w Bydgoszczy, Orkiestra Dęta ZSM nr 1, Innowacje Społeczne Sp. z o.o, Fundacja "Bezpieczny Świat", Fundacja "Miasto Szczęśliwe", Akademia Mistrzów Sportu, Fundacja "Wyjść z cienia", Stowarzyszenie "Złoty Wiek-Żyj Skromnie", Fundacja Pro Omnis, SLAVOS Słowiańska Pracownia Kultury i Dialogu, Fundacja "Wiatrak", Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria", Stowarzyszenie Działań Artystycznych, Stowarzyszenie Fordońska Kopania Pomysłów, Stowarzyszenie Brydża Sportowego "Nestorzy i Seniorzy", Wyższa Szkoła Gospodarki, Dom Dziennego Pobytu "Kapuściska", Muzeum Okręgowe, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Kanału Bydgoskiego, Miejskie Centrum Kultury, MDK nr 2 w Bydgoszczy, LPKiW Myślęcinek, Normobaric for Life Komora Normobaryczna.
Wyróżnienia otrzymali również wolontariuszki i wolontariusze: Ewa Kaczor, Agnieszka Klus, Julia Krupa, Julia Spychalska, Teresa Trejderowska, Bożena Wróblewska, Ewa Łapińska, Natalia Yanitska i Janusz Adamczyk.