logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wyjątkowe pokazy na budynku biblioteki




Wystawa i niezwykłe pokazy multimedialne na gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Starym Rynku. To wszystko już wkrótce w Bydgoszczy. W kolejnych miesiącach zabytkowy gmach czeka rewitalizacja i rozbudowa, na którą pozyskaliśmy duże europejskie wsparcie.


- Ideą tego projektu jest przedstawienie postaci, które miały związek z repolonizacją życia w mieście, po powrocie Bydgoszczy do Polski w 1920 roku. Osób, które nie są możne znane szerszemu gronu mieszkańców, ale miały duży wpływ w przywracaniu polskości w naszym mieście. W tym gronie są Józef Trajtler, Władysław Stoma, Stefania Tuchołkowa, ks. Jan Filipiak, Wincentyna Teskowa, Kazimierz Borucki, Stanisław Łabendziński czy też patron naszej biblioteki Witold Bełza – mówi Michał Gęsikowski w WiMBP w Bydgoszczy.   
Przedstawienie sylwetek osób zasłużonych dla naszego miasta odbędzie się w formie wystawy, którą obejrzeć będzie można w strefie kultury w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku od 1 do 5 października br.
Uzupełnieniem wystawy będzie też projekcja wideo mappingu, który wyświetlany będzie na budynku biblioteki.
- Planujemy cztery projekcje dziennie w godzinach wieczornych od 19.15 do 20.45. Jeden pokaz trwał będzie ok. 5 minut. Będą one opowiadały o Witoldzie Bełzie, który był pierwszym polskim dyrektorem naszej biblioteki. Miał i dla naszej biblioteki, jak i dla miasta ogromne zasługi – dodaje Michał Gęsikowski.
W sobotę, 5 października na strychu biblioteki obejrzeć będzie można film film z 1969 roku "Sąsiedzi". Dramat wojenny przedstawia pierwsze dni II wojny światowej w Bydgoszczy. Udział we wszystkich wydarzeniach jest darmowy.

Przypomnijmy, że początki bydgoskiej biblioteki sięgają 1903 roku. Pierwsi dyrektorzy Georg Minde-Pouet i Martin Bollert stworzyli fundamenty, ale na dobre placówka rozpoczęła rozwijać się po powrocie naszego miasta do Polski. Związane jest to przede wszystkim z pierwszym polskim dyrektorem biblioteki miejskiej Witoldem Bełzą. Od września 1920 roku rozpoczął pracę nad zmianą charakteru książnicy. Spolonizował, powiększył księgozbiór i utworzył prawdziwe centrum życia kulturalnego miasta. Dzięki jego staraniom zbiory zyskały niezwykle cenną kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich oraz zbiór kilku tysięcy dokumentów królewskich, dekretów, przywilejów. Rękopis "Roty" przekazał bibliotece autor muzyki do pieśni Feliks Nowowiejski.

Warto dodać, że Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną czekają zmiany. Instytucja otrzymała wysokie dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt "Droga do Nowoczesności" – modernizacja i rewitalizacja zabytków oraz wdrożenie nowej oferty kulturalnej. Wkrótce ruszą duże inwestycje.
Zadanie obejmuje prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowych budynkach przy ul. Długiej 39, ul. Długiej 41, ul. Jana Kazimierza 2, Stary Rynek 22, Stary Rynek 24, likwidację istniejących barier architektonicznych, zadaszenie szkłem dziedzińca, wymianę stolarki okiennej i remont elewacji, budowa magazynów, adaptację wnętrz na potrzeby nowych działalności kulturalno-edukacyjnych. Istotną rolę odgrywa również zakup wyposażenia i sprzętu dla pomieszczeń objętych modernizacją.

Nowoczesne wyposażenie, które zakupione zostanie dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, wzbogaci ofertę o Przestrzeń 360º, Pokój gier oraz Pracownię Literobrazków, zapewniając nowe możliwości dla czytelników i gości.  Więcej o inwestycji TUTAJ.