logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wspominamy tych, którzy odeszli...




W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pożegnaliśmy osobowości, które na trwałe zapisały się w historii Bydgoszczy. Przypominamy ich sylwetki.


W listopadzie 2023 roku po ciężkiej chorobie zmarł Marcin Sikora, prezes Fundacji Zielone Jutro. Odszedł w wieku 39 lat, do końca będąc aktywnym społecznie. Działał na rzecz czystości w mieście, czy podbydgoskich lasach.

Na początku 2024 r. zmarł wieloletni dyrektor bydgoskiego Zachemu Przemysław Nawracała. W styczniu tego roku pożegnaliśmy też profesora Andrzeja de Tchorzewskiego, byłego rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Za jego kadencji WSP stała się Akademią Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego).
Bydgoska uczelnia w 2024 r. pożegnała również prof. Włodzimierza Jastrzębskiego, autora licznych publikacji związanych z naszym miastem i regionem. Za swoje osiągnięcia został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy.
W 2024 r. zmarli również dr Ewa Puls, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Historycznego UKW, związana również z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy, prof. Krystyna Marzec-Holka, w latach 1998-2007 kierowała Katedrą Pedagogiki Społecznej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UKW oraz dr hab. Zbigniew Korsak, wieloletni pracownik Wydziału Pedagogiki UKW.

W lutym br. odszedł Leon Piesowocki, ostatni artysta armii generała Władysława Andersa. W 2022 r. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przygotowało dużą retrospektywną wystawę prac Leona Piesowieckiego, który osobiście uczestniczy w wernisażu wystawy. We wrześniu 2023 r. przekazał część swojego artystycznego dorobku jako darowiznę do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

W październiku w wieku 104 lat zmarł mecenas Jan Junk. Żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, był nestorem Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i wychowawcą wielu pokoleń adwokatów.

Również w październiku pożegnaliśmy maestro Włodzimierza Szymańskiego, przez wiele lat związanego z Capellą Bydgostiensis i Operą Nova.
We wrześniu 2024 r. zmarł Tadeusz Kosień, wieloletni prezes Bydgoskich Zakładów Sklejek „SKLEJKA-MULTI” S.A.” i prezydent Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce.

W ostatnim roku pożegnaliśmy też kilka osób związanych z bydgoskim sportem. W styczniu 2024 roku w wieku 74 lat zmarł Andrzej Szajna, najwybitniejszy gimnastyk w dziejach Bydgoszczy. W połowie lat 70. ub. wieku jednym z czołowych gimnastyków świata. W wieku 86 lat zmarł wychowawca wielu kolarskich mistrzów Marian Szirocki. Pożegnaliśmy również Jana Sylwestrzaka, hokejową legendę Bydgoszczy, Adama Grabowskiego, byłego trenera bydgoskich siatkarek oraz Andrieja Kudriaszowa w przeszłości żużlowca Polonii.

Odeszli od nas również ludzie mediów. W wieku 78 lat zmarł Maciej Pakulski. W trakcie 33 lat pracy w radiu stworzył wiele programów, w tym audycję "Muzyka i sport" oraz popularną wśród kibiców "Sportową zgaduj-zgadulę" W latach 2000-2006 był prezesem zarządu i redaktorem naczelnym Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Z radiem związany był Bartosz Kustra, który po długiej i ciężkiej chorobie odszedł w październiku tego roku w wieku 42 lat.
W 2024 r. pożegnaliśmy również Aleksandrę Lewińską, dziennikarkę bydgoskiej "Gazety Wyborczej". Publikowała w „Wysokich Obcasach" czy „Dużym Formacie". Opiekowała się „Gazetą Młodych". Nauczyła dziennikarstwa wielu młodych ludzi.